Portakal Ağacı Hürriyet'te!
teyzemin elmalı kurabiyeleri

Patlıcanlı vezir kebabı

Patlicanli_vezir_kebabi_2

Pazartesi günleri bizim evde yıllardır temizlik günü olarak anılıyor. Benim titiz annem bu günlerde çok yorulduğu için bir de yemekle uğraşmasın diye son birkaç haftadır pazar günleri ana yemekler  pişiriyorum. Dün de lisemin mezunlar derneğinin açılış toplantısından dönünce evdeki patlıcan ve kabaklar ile ne pişirebilirim diye düşünmeye başladım. Genelde fırın yemeklerini pişirmeyi daha çok sevdiğimden annemin defterinin ilk sayfalarında yer alan patlıcanlı vezir kebabında karar kıldım.

Aslında tarifte kıymalar küçük parçalar halinde ekleniyordu ama ben baştan daha lezzetli olsun diye antep kebabı tarifindeki köfte harcını yuvarlayarak ekledim. Sonradan eklenen malzemeler ile kıymalar aynı köfte gibi oluyor, bu yüzden sizin benim kadar uğraşmanıza gerek yok. Bir de ben normalde çok fazla kızartma pişirmediğim için bunu da kızartmadan denemeyi düşünüyordum ama o zaman lezzeti azalabilir diye vazgeçtim.

Malzemeler:

 • yarım kg köftelik kıyma
 • 1 kg patlıcan
 • 3-4 kabak
 • 2 kuru soğan
 • 4-5 sarımsak
 • 4-5 sivri biber
 • 3-4 domates
 • tuz
 • karabiber
 • yarım su bardağı süt veya su
 • 1 yumurta
 • süslemek için domates & maydanoz

Hazırlanması:

 1. Patlıcanları ve kabakları küp küp doğrayıp kızartın. Fazla yağlarını iyice süzüp borcama yerleştirin.
 2. Soğan, sarımsak ve sivribiberleri doğrayıp zeytinyağında soğanlar ölene kadar kavurun. Kıymadan küçük parçalar koparıp tencereye ilave edin. Onlar da biraz kavrulunca soyup küp küp doğradığınız domatesleri ekleyin.
 3. Tuz ve karabiberi ekleyip altını kapatın. Tenceredeki karışımı kevgirle yağını süzerek alın ve borcamdaki sebzelerin üzerine yayın.
 4. Yumurtayı sütle çırpıp borcamın üzerine gezdirin. Domates ve maydanoz ile süsleyerek 200C fırında pişirin.

Comments

hemen deneyeceğim teşekkürler...

Muhteşem hatice kardeşim patlıcanlı vezir kebabından ilham alarak kendimce denedim buğün. Sitemizde (http://yemeksaati.net/forum/index.php?topic=61.msg7274#new )resmi ile KEBAPLAR VE GERÇEK KÖFTELER bölümünde yayınladım. Allah razı olsun senden, bugüne kadar hiç bir tarifinde üzülmedim taktir, teşekkür aldım. Rabbimde seni çok takdir eder ve ne bu dünyada ne ahirette de asla üzmez inşallah...

iste yine süper bir lezzet daha. bugünde vezir kebabini yaptim. herseyi tarifteki siraya göre takip ettim ve sonuc mükemmel. hic bir sorun yasamadim. cok lezzetli bir yemek oldu. denemeyenlere siddetle tavsiye ederim. birde kücük bir ip ucu vereyim acizane: kiymayi soganla kavururken dagilmamalari icin parca parca kopardigimiz kiymalari soganli karisima katiyoruz ve 2-3 dakika hic karistirmadan kizarmalarini bekliyoruz. bu sayede kücük köftelerimizin sekilleri bozulmuyor ve dagilmiyor. önemli olan sabirli olmak. umarim isinize yarar bu tavsiyem. afiyet olsun...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)