the cook next door!
yaz sofraları

limonlu cheesecake

Lemon_cheesecake4

Cumartesi günü gelecek misafirlerimiz için 2 çeşit pasta hazırladım. İlk pasta B.A.E'de yaşayan sevgili Yelena'nın gönderdiği cheesecake tarifiydi. Yelena tarifinde karışımı 22 cmlik bir kalıba yaymamı önermişti. Ancak o an elimin altındaki kalıp 26 cmlik idi. Ben de daha kalın dursun diye üzerine foodtv sitesindeki bir tariften not ettiğim limonlu cheesecake kremasını hazırladım. İlk kez bir cheesecake tarifim aile arasında bu kadar beğenildi!

Limonlu cheesecake:

Lemon_cheesecake2Taban Malzemeleri:

 • 1,5 paket bisküvi (1 paket 175gr)
 • 4 yemek kaşığı tereyağı, eritilmiş

Cheesecake Malzemeleri:

 • 1 paket krem peynir, oda sıcaklığında (250 gr'lık)
 • 1 teneke koyulaştırılmış tatlandırılmış süt (~400gr) *
 • 1/3 su bardağı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 çay kaşığı vanilya

Limonlu Krema Malzemeleri:Lemon_cheesecake3

 • 1,5 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
 • 6 yemek kaşığı limon suyu
 • 1yumurta + 1 yumurtanın sarısı
 • yarım su bardağından biraz az toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı, küçük parçalara bölünmüş

*Tarifin malzeme listesinde geçen koyulaştırılmış tatlandırılmış sütü (sweetened condensed milk) ben yurt dışından almıştım ama belki Türkiye'de de bulunuyordur.

Hazırlanması:

 1. Bisküvileri kırıp un haline getirin, erimiş yağ ile karıştırıp 22-23 cmlik kalıba yayın. Isınmış fırında 10 dakika bekletip çıkartın.
 2. Krem peyniri mikser yardımıyla yaklaşık 8-10 dakika karıştırın, sonra sütü ekleyip 1-2 dakika karıştırın, sonra da limon suyu+vanilya ekleyip hepsi özleşene kadar karıştırın.
 3. Karışımı bisküvili tabanın üzerine dökün ve en az 2 saat buzdolabında bekletin (bir gece bekletince daha güzel oluyor).
 4. Limonlu krema için limon kabuğunu, limon suyunu, yumurtayı, yumurta sarısını, ve şekeri bir kapta karıştırın. Kabı kaynar su dolu bir kabın içine yerleştirin ve orta ateşte 5 dakika boyunca karıştırarak pişirin. (benmari usulü) Yağı ekleyip 7 dakika daha karıştırın. Kabı ateşten alıp en az yarım saat soğutun. Servis yapmadan önce cheseecake'in üzerine yayın.

Comments

Merhaba, çok iyi yemek yapan birisiyim, özellikle deniz ürünleri konusunda gurmeyim diyebilirim. İlk defa tatlı denedim, sütü ben hazırlamama rağmen, müthiş bir tarif ve mükemmel bir lezzet! Hem sizi hem de kendimi tebrik ediyorum..

henüz denemedim ama denemeyi düşünüyorum,,ben bisküvi mi pandispanyamı en alttaki onu anlayamadım orjinal cheesecaketeki orjinalini öğrenmeyi çok istiyorum bu konuda yardımı olacak var mı acaba birde içindeki peynir kaşar loru diye söylemişti annem amerikada orjinalini yemiş krem peyniri ilk kez duydum..

Merhaba..(sweetened condensed milk) i , istanbul da yaşayanlar, akmerkez macrocenter da bulabilirler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)