peynirli bohça böreği
pastalar, kelebekler, çiçekler

teyzemin daveti

Teyzemindaveti

Dün annemin arkadaş grubu ile birlikte teyzeme gittik. Teyzem, kalabalık olacağımızı tahmin edip 3 masa hazırlamıştı. Doğrusu ben tabakları hazırlarken yiyeceklerin 20 kişiye yetmeyeceğini düşünüp telaşlanmıştım ama herşey fazlasıyla yetti. Annem kol böreği yapıp götürdü. Emine teyzenin de getirdiği zeytinli ekmek ile birlikte 3 harika sofra kurulmuş oldu.

Menüdekiler:

Vişneli Pasta:

VisnelipastaKakaolu krema malzemeleri:

 • 4 çorba kaşığı un
 • 3 çorba kaşığı kakao
 • yarım su bardağından biraz fazla şeker
 • 3 su bardağı süt

Vişneli puding:

 • 1 paket vanilyalı puding
 • 3 su bardağı vişne suyu
 • 1 paket vanilinli şeker
Ayrıca: 1,5 paket kakaolu pötibör bisküvi


Hazırlanması:

 1. Kremayı ve pudingi ayrı tencerelerde karıştırarak pişirin.
 2. Borcama 1 sıra bisküviyi dizin. Üzerine kakaolu kremanın tamamını yayın. Tekrar bisküvi dizip en üste vişneli pudingi yayın. İstediğiniz şekilde süsleyin.

Revani:

Revani 

Malzemeler:

 • 4 yumurta
 • yarım çay bardağı sıvıyağ
 • 1,5 çay bardağı irmik
 • 2 çay bardağı şeker
 • 2 çay bardağı yoğurt
 • 5 çay bardağı un
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 bardak ceviz içi
Şerbeti: 3 su bardağı şeker+ 3 su bardağı su


 

Hazırlanması:

 1. Yumurta ve şekeri çırpın. Diğer malzemeleri de ekleyip karıştırın ve kek kıvamında bir hamur elde edin.
 2. Karışımı yağlanmış yuvarlak fırın tepsisine yayıp 175C'de üzeri iyice kızarana kadar pişirin.
 3. Şerbeti için su ve şekeri ocağa alın. Kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika daha kaynatın. Ocaktan almadan 1-2 damla limon suyu ekleyin.
 4. Tepsiyi fırından çıkartır çıkartmaz üzerine 1 su bardağı soğuk su gezdirin. Ilık şerbeti de revaninin üzerine gezdirin. En son hindistan cevizi ile süsleyin.

* fotoğrafların üzerine tıklarsanız büyük boyutlarını görebilirsiniz...

Comments

BU vişneli pasta çok ilginç birşey biliyormusunuz..İşyerinde arkadaşa yedirdim.Yedirirkende:doğru söyle tadı nasıl olmuş dedim:)Bak ona göre yorum yazcam..Alınmam yani kötüyse söyle dedim.(Nasıl olsa tarif benim değil dermişim:) )Çok güzel olmuş ama biraz ekşi olmuş dedi..Düşündüm düşündüm ekşiliğini nasıl giderebilirim diye..Bidahaki yapışımda tavuk suyu ekledim..Tabii sonuç tam bir hüsran..
Yok yok şakaydı..Haticenin yüreğini hoplatmak için öyle yazdım:) Acaba biz aynı yöntemle ne bileyim şeftali suyu,portakal suyu falan kullansak nasıl olur acaba..Özellikle şeftali suyunun ekşiliğide yok..Hatice hanım size danışıp ona göre yapayım..Ne dersiniz denemelimiyim..Dene diyenler 900-900...hatlara deneme diyenler mokuz yüzlü hatlara..oy atsınlar dermişim.:)
Çok kısa zamanda yapılıyor tatlı.İki tencereyi yanyana koyup aynı anda karıştırarak muhallebileri hazırlayabiliyorsunuz..Hafifte bir tatlı..Sadece vişne suyunun ekşiliği kalıyor..Oda olcak gariii çünkü adı vişne:)
Bize ne kadar pratik tarifler veriyorlar görüyorsunuz..Mükemmel yani..Şimdi benim gidip revani yapmam lazım.Malüm ben işteyken eşim misafirlerine mahcup kalmasın..Bu nasıl erkek bir tatlı bilenem yapmamış demesinler..:)

merhaba hatıce hanım ben yenı girenlerdenım bu siteye vişneli pastayı bende denedım fakat orada gorunduğu gibi pembe olmadı tam aksı kahve rengı oldu neden?

selamlar!sizi gercekten tebrik etmek gerekiyor ben busiteyi uzun suredir takip ediyorum ama birkackere yorum yapma firsatim oldu tarifleriniz okadar iyi tutuyorki mesela revani tarifini gecen denedim resimdekinden daha guzel gorunuyordu:)bu sitedeki cogu tarifi deniyorum hepside cok guzel oluyor.Basarilarinizin devami gelsin hoscakalin GUL,PARIS'ten

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)