2005'in son iftar daveti
Bayram Tatlıları

Bal Kabaklı Dondurma

Bal Kabaklı Dondurma

Cumartesi günü hep güzel olaylarla geçti; babam bir haftalık yolculuğunu tamamlayıp nihayet Tayvan'dan döndü, gün boyunca 3 farklı gökkuşağı ile karşılaştık, odam için ne zamandır arayıp bulamadığım malzemeleri buldum, en güzeli ise akşam gittiğimiz nişan davetinde farkında olmadan, Portakal Ağacı'nı takip eden çok kibar ve tatlı bir hanımın karşısına oturdum, akşam boyunca bir yandan Süreyya hanım ile tariflerden bahsettik (Süreyya hn. benden istediğiniz o tarifi buldum!) diğer yandan da Didem ile tasarım tekniklerinden konuştuk.

Bu kadar tatlı bir günün ardından yazılmayı bekleyen tarifler arasından dondurmayı seçtim. Geçen hafta Breville'in bazı ürünlerini deneyebileceğimi öğrendiğim zaman ilk ürün olan dondurma makinesi için farklı tarifler aramaya başladım. İlk önce bal kabaklı dondurma, birkaç gün sonra da onun yanına cevizli dondurma yaptım. Her ikisi de çok güzeldi ama ben en çok muskat aromalı bal kabaklı dondurmayı sevdim. Tarif Williams-Sonoma'nın sitesinden alınma.

Bal Kabaklı Dondurma:

Williams Sonoma'daki dondurma tarifinde 1 bardak şekerlendirilmemiş bal kabağı püresi kullanılıyor, ben onun yerine kabak tatlısından artan kabaklardan kullandım ve fazladan şeker ilave etmedim. Krema yerine de 1 bardak koyulaştırılmış süt kullanıp, tarifteki zencefil ve vanilyayı çıkardım. Yapım aşamaları uzun gibi gözüküyor ama birkaç güne yayınca çok kolay oluyor.

~1 litre dondurma

Malzemeler:

 • 1 bardak bal kabağı püresi
 • 1 tatlı kaşığı vanilya aroması
 • 2 bardak krema
 • 3/4 bardak kahverengi şeker
 • 5 yumurtanın sarısı
 • 1/2 tatlı kaşığı tarçın
 • 1/2 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1/4 tatlı kaşığı tuz
 • Bir tutam taze rendelenmiş muskat

Hazırlanması:

 1. Bir kasede bal kabağı püresini ve vanilya aromasını karıştırın. Üzerini kapatıp buzdolabına kaldırın. En az 3 saat, en fazla 8 saat bekletin.
 2. Bir tavada 1,5 su bardağı krema ile yarım su bardağı kahverengi şekeri karıştırın. Orta hararetli ateşte -tavanın kenarlarında kabarcıklar oluşana kadar- yaklaşık 5 dakika pişirin.
 3. Bu arada yumurta sarılarını, tarçın, zencefil, tuz, muskat, kalan yarım su bardağı krema ve kalan 1/4 su bardağı kahverengi şekeri karıştırın. Şeker erimeye başlayıp karışım özleşene kadar çırpın.
 4. Tavayı ocaktan alın. Yavaşça yarısını yumurtalı karışıma ekleyip çırpın. Çırptığınız yumurtalı karışımı tavadaki kremaya ilave edip tekrar ateşin üzerine koyun. Tahta bir kaşıkla, kısık ateşte, muhallebi kıvamına gelene kadar -4 veya 6 dakika- karıştırın. (Karışımın kaynamasına müsade etmeyin.) Muhallebiyi tel süzgeç ile bir kaseye süzün.
 5. Kaseyi buzlu su dolu bir kabın içine oturtup arada karıştırarak ılınmasını sağlayın. Ilınınca kabak püresini muhallebiye ekleyin. Üzerini streçle kaplayıp (streç karışıma değsin ki üzerinin kurumasını engellesin.) buzdolabında en az 3, en fazla 24 saat bekletin.
 6. Karışımı dondurma makinesine koyup kullanım talimatlarına göre çalıştırın. Dondurma haline gelince buzluğa uygun bir kabın içine koyup en az 3 saat, en fazla 3 gün bekletin.

Comments

İYİ AKŞAMLAR,
BEN DE EV TİPİ DONDURMA MAKİNASI ARARKEN SİZİN SİTENİZE DÜŞTÜM. ÇOK MEMNUN OLDUM. BANA HANGİ MARKA EV TİPİ DONDURMA MAKİNASI ÖNERİRSİNİZ? ŞU ANDA BEN ALMAN MARKASI OLAN ELTA SE 101 DONDURMA MAKİNASINA ULAŞIYORUM. SİZ NE DERSİNİZ. BU MARKAYI, GENELDE ARADIĞIM SİTELERİN STOKLARINDA BULAMIYORUM.
SAYGILARIMLA,

sizinle yeni tanıştım bundan dolayı çok mutlu oldum..yeni evliyim ve size çoook ihtiyacım var.. :)

sevgilrimle..

ben tarifinizi beğenmedim. bal kabaklı dondurmada ne ama siz neden sadece 1 tane dondurma örneği koydunuız kısaca ıııyyyyy

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)