Banyolu Börek
Nar Ekşisi Soslu Nohutlu Patlıcan Sarma

Yufkalı Kadayıf Tatlısı

Yufkali_kadayif_tatlisi

Cumartesi günü için hazırladığım tatlı. Annemin defterindeki bütün tarifleri denediğimi sanıyordum, meğer bu tatlıyı atlamışım. Tatlıyı yapmak çok kolay sadece yufkaları rulo yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Çok sıkı yaparsanız keserken yırtıldığı için kadayıflar taşabiliyor, çok geniş sararsanız da kestikten sonra dilimler açılıyor.

Yufkalı Kadayıf Tatlısı
Malzemeler:

 • 3 yufka
 • yarım kg kadayıf
 • 1,5-2 su bardağı dövülmüş ceviz içi
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limon suyu
 • kaymak

Hazırlanması:

 1. Şekerle suyu 15-20 dakika kaynatın. Limon suyunu döküp bir taşım daha kaynatın, altını kapatıp ılınmaya bırakın.
 2. Kadayıfı bir borcama alıp elinizle açarak tel tel olmasını sağlayın.
 3. Yufkalardan birini tezgaha serin. Üzerine kadayıfın üçte birini yayın. Kadayıfın üzerine cevizin üçte birini serpin. Yufkayı dikkatlice rulo yapıp bıçakla 2 parmak genişliğinde dilimlere kesin.
 4. Kestiğiniz dilimleri yan çevirip yağlanmış tepsiye dizin. Her dilimin üzerine fındık büyüklüğünde tereyağı yerleştirin. (ya da en baştan tereyağını eritip tel tel açtığınız kadayıflara yedirin, daha sonra bu kadayıfları yufkaya serin.)
 5. Aynı işlemi diğer 2 yufka için de tekrarlayın. Kadayıfları önceden ısınmış 200C fırında üzerleri nar gibi kızarana kadar pişirin. (iyice kızarmazsa şerbeti döktüğünüzde tatlınız beyaz olur.)
 6. Kadayıflar ılınınca ılık şerbeti üzerlerine gezdirin. Bir müddet sonra tatlıları dikkatlice ters çevirin. (böylece üstü de şerbeti iyice çeksin.)
 7. Kaymakla servis yapın.

Comments

Merhaba Hatice,

Bu tatlı annemin yaptığı tatlıdan. Annem kol böreği gibi tepsiye yerleştirip ondan sonra fırına veriyor. Fırından çıktıktan sonra da şerbetini döküyor. Bunu Erzincanda bayramlarda yaparlarmış bizde de gelenek gibi her bayramda baklava ile beraber yapılır. Birde Erzincanda yufkalar erişte gibi ama daha ince kesilip yufkanın içine konulup rulo gibi sarılırmış. Çok lezzetli bir tatlıdır. Yapan / Yapacak olan herkese afiyet olsun. Görüşmek Üzere :))

tatlı nefis görünüyor hatice, ellerine sağlık...
hafta sonu eşimin yengesi iftar için yapmıştı bu tatlıdan, bir de kemalpaşa vardı, bizim ufaklık kadayıflıyı daha çok beğendi gidip gelip anne tatlı diyerek yedi:))
bir de yengem bu sefer hazır yufka kullanmayıp, hamuru kendisi hazırlamış ve nişastayla açmış.. gerçekten çok lezzetliydi...

İNCİ Merhaba..Benim fırınım da mini.Mini fırınların turbo özelliği yok.Turbo; sanırım 3 tepsiyede eşit sıcaklık yayılması.Bizim mini fırınlarda sadece 1 tepsi yapılabiliyor.Biri pişince diğer tepsi fırına veriliyor.Bu yüzden hiç kullanışlı değil.Mutfağım küçük diye mini fırın almıştım bize yetiyordu.Ama şimdi Haticenin sitesi ve diğer linkleri (bir de küçük canavarlarım)sayesinde mini fırın yetmez oldu.Eğer yer sorunun yoksa turbo bir fırın bence daha kullanışlı.Zaten mini fırın.Birde tepsiler tek tek pişirildiğinden gerçekten işkence.
Bonyolu böreği yaptım bu arada..Nefisti..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)