Banyolu Börek
Nar Ekşisi Soslu Nohutlu Patlıcan Sarma

Yufkalı Kadayıf Tatlısı

Yufkali_kadayif_tatlisi

Cumartesi günü için hazırladığım tatlı. Annemin defterindeki bütün tarifleri denediğimi sanıyordum, meğer bu tatlıyı atlamışım. Tatlıyı yapmak çok kolay sadece yufkaları rulo yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. Çok sıkı yaparsanız keserken yırtıldığı için kadayıflar taşabiliyor, çok geniş sararsanız da kestikten sonra dilimler açılıyor.

Yufkalı Kadayıf Tatlısı
Malzemeler:

 • 3 yufka
 • yarım kg kadayıf
 • 1,5-2 su bardağı dövülmüş ceviz içi
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 3,5 su bardağı su
 • yarım limon suyu
 • kaymak

Hazırlanması:

 1. Şekerle suyu 15-20 dakika kaynatın. Limon suyunu döküp bir taşım daha kaynatın, altını kapatıp ılınmaya bırakın.
 2. Kadayıfı bir borcama alıp elinizle açarak tel tel olmasını sağlayın.
 3. Yufkalardan birini tezgaha serin. Üzerine kadayıfın üçte birini yayın. Kadayıfın üzerine cevizin üçte birini serpin. Yufkayı dikkatlice rulo yapıp bıçakla 2 parmak genişliğinde dilimlere kesin.
 4. Kestiğiniz dilimleri yan çevirip yağlanmış tepsiye dizin. Her dilimin üzerine fındık büyüklüğünde tereyağı yerleştirin. (ya da en baştan tereyağını eritip tel tel açtığınız kadayıflara yedirin, daha sonra bu kadayıfları yufkaya serin.)
 5. Aynı işlemi diğer 2 yufka için de tekrarlayın. Kadayıfları önceden ısınmış 200C fırında üzerleri nar gibi kızarana kadar pişirin. (iyice kızarmazsa şerbeti döktüğünüzde tatlınız beyaz olur.)
 6. Kadayıflar ılınınca ılık şerbeti üzerlerine gezdirin. Bir müddet sonra tatlıları dikkatlice ters çevirin. (böylece üstü de şerbeti iyice çeksin.)
 7. Kaymakla servis yapın.

Comments

bu tarifi kayıvalidemde verdi bana ama henüz deneme şansım olmadı.çok pratik zaten kadayıf yapmayı beceremiyorum bu benim için iyi bir alternetif oldu.

bir kaç gündür elimde kalmış olan kadayıfla ne yapabilirim diye düşünürken bu tarifle karşılaştım. ve tabi hemen kollar sıvandı tarafımdan.
kadayıfları sardım yufkalara ve ümran'ın tavsiyesi üzere yufkanın bitiş yerini suyla yapıştırdım. tepsiye sık sık dizerek yerleştirdim. tereyağını eritip, kaşıkla tek tek kadayıfların üzerine döktüm yağı. fırına verdim.

piştikten sonra şerbetini kaynattım. 5 bardak şekere 5 bardak su ile hazırladım şerbeti. yorumlarda şerbetin az geldiği yazıyordu çünkü.
daha sonra soğuk tatlının üzerine sıcak şerbeti gezdirdim.süper ötesi bir şey oldu. herkese tavsiye ederim bu lezzetten mahrum kalmayın.

naçizane bir tavsiyem daha var. şerbeti döktükten 10 dk. kadar sonra, tatlı henüz şerbeti tam çekmemiş ve sıcakken tadın derim. ba-yı-la-cak-sı-nız!..

teşekkürler hatice

harikasin ellerine saglik,yalniz bir sey soracagim,acaba sitenizde kaymak tarifinede yer verirmisin canim..cunki cok yerde aradim bulamadim..bu tatliyi deneyecegim

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)