YE #4: Hurmalı ve Muzlu Kurabiyeler
Davet Menüsü

Sebzeli Kuzu Güveç

Guvec

Sebamar'ın bir aylık deneme süresinde dondurma makinesi dışında elektrikli güveçlerini de test etme imkanı buldum. Geçen ay ben okulumun düzenlediği yemeğe gitmekten vazgeçince akşam yemeği için güveç pişirmeye karar verdim. Benim denediğim ürün BBC'nin meşhur aşçılarından Antony Worrall Thompson'ın imzasını taşıyor. Yemeğinizi sabahtan seramik bir kabın içine yerleştiriyor, kabınızı aparatına koyup 6-8 saat arası bir sürede ağır ağır elektrik yardımıyla pişmesini sağlıyorsunuz.

Ben kullanım kılavuzlarını baştan sona okumayı sevdiğim için yemeğin pişirilmesi ile ilgili pek çok ipucu buldum. Örneğin sebzelerin ve etin minik minik -lokmalık- kesilmesi gerektiği, güvece konmadan önce soğan+havuç ve etlerin ayrı ayrı hafifçe sotelenirlerse daha lezzetli olduğunu okudum. Forumdaki güveç başlığından aldığım ipuçları da eklenince ortaya çok lezzetli bir yemek çıktı.

Guvec

Sebzeli Kuzu Güveç:


Malzemeler:

 • 1kg kuzu kuşbaşı
 • 2 kuru soğan
 • 2 havuç
 • 1/2kg taze fasulye
 • 2 orta boy patates
 • 2-3 orta boy kabak
 • 2-3 orta boy patlıcan
 • 2 orta boy domates
 • 1 baş sarımsak
 • tuz
 • arzuya göre kekik, pul biber

Hazırlanması:

 1. Soğanları, patatesleri, sarımsakları ve domatesleri soyun, havuçları kazıyın. Kabak ve patlıcanları alacalı soyun.
 2. Soğanları ister dörde bölüp, isterseniz de halka halka doğrayın. Havuçları halka halka doğrayın. Patates, kabak ve patlıcanları dörde bölüp doğrayın. Doamtesleri ise küp küp doğrayın. Fasulyeleri temizleyip verev kesin.
 3. Soğan ve havuçları çok az zeytinyağında hafifçe soteleyin. Soteledikten sonra güveç kabınızın tabanına yayın. Eti de hafifçe yağda çevirin.
 4. Soğan ve havuçların üzerine diğer sebzeleri aralarına sarımsak ve domates ekleyip baharatları serperek güveç kabına yayın. Etleri sebzelerin üzerine koyun. (Eğer normal güveçte yapıyorsanız eti en alta veya soğanın üzerine yerleştirip en üstüne yağ gezdirin, elektriklide yağa gerek olmuyor)
 5. Güveç kabınızın üzerini kapatıp yerine yerleştirin ve orta ayarda 6-8 saat pişirin. (ya da üzerini folyoyla kaplayıp orta dereceli fırında pişirin.)

Comments

merhaba hatice bu siteyi yeni keşfettim ve yemeklerin çok güzel gözüküyor ben şunu öğrenmek istiyorum genellikle fırına patates patlıcan vs. konulurkrn önve biraz kızartıp sonra fırına veriyorlar çiğ tadı olmasın diye yanılışmı biliyorum beni bilgilendirirmisin şimdiden teşekkürler

merhaba,sitenizi çok beğeniyorum,çok faydalanıyorum..bi sorum olacaktı;güveç kabını ilk defa kullanacağım,fırında yaktırdım hafif bi koku var şuan,bu koku normal mi acaba..bir de kuzu güveci fırında kaç derecede ve kaç saat pişirmemiz gerekiyor.teşekkür ederim:)

TEK KELİMEYLE HARİKA MUKARNAS SPA RESORT HOTEL

EXECUTIVE CHEF

GÜVEN AKTAŞ

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)