Ayvalı ve Bademli Turta
Davet Menüsü

Güveçte pastırmalı kurufasulye

Guvecte_pastirmali_kurufasulye

Bugünlerde işlerle uğraşmaktan yemek tarifi düşünmeye pek fırsat bulamadım. Neyseki belirli kısımlar halloldu da ben de yeniden farklı tarifleri denemek üzere kaydetmeye başladım. En son geçen pazar günü evde tek başıma kalmayı fırsat bilip güveçte pastırmalı kurufasulye yapmıştım. Tarif için Benan ve Ümran'ın forumda paylaştıkları bilgilerden faydalandım. Bir önceki gün sohbet esnasında kurufasulyenin yoğun kıvamlı olanının daha güzel olduğunu duyunca suyunu da az koydum. Annemin de onayıyla bence çok lezzetli bir yemek oldu. Teşekkürler Benan & Ümran!

Malzemeler:

 • 2 su bardağı kurufasulye
 • 2 soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 5 sivribiber
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 4-5 domates
 • kaynar su
 • tuz
 • 5-10 dilim pastırma

Hazırlanması:

 1. Kuru fasulyeleri akşamdan veya ertesi gün sabah erken saatlerden tencereye koyup yıkayın. Üzerini 4-5 parmak geçecek kadar soğuk su koyun. tencereyi ocağa koyup 1 taşım kaynatın. altını kapatıp 6-7 saat bekletin. Bu süreden sonra tencereyi tekrar ocağa alıp kısık ateşte kendi suyunda fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. (suyu az gelirse kaynamış su ekleyin.)
 2. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğrayıp zeytinyağı ile soğanlar pembeleşene kadar güveç tenceresinde kavurun. İrice doğranmış biberleri katın. Salçayı ekleyip bir süre daha kavurun. Domatesleri küp küp doğrayıp tencereye ilave edin.
 3. Tencereye biraz kaynar su ekleyip (yoğun bir çorba kıvamında olacak kadar) fasulyeleri ilave edin. (Fasulyeleri ekledikten sonra isterseniz biraz daha su ekleyebilirsiniz.)
 4. Su kaynayınca minik minik doğranmış pastırmaları ve tuzu ekleyin. Tencerenin ağzını 2 kat folyo ile kaplayın. Önceden ısınmış 250 derece fırında 5 dakika pişirin, daha sonra ısıyı 200'e düşürüp pişirmeye 15 dakika daha devam edin.

Comments

hatice hanım kuru fasulyeyi hiç güveçde pişirmemiştim.mutlaka deneyeceğim.bir kere marketten aldığım fasulyeyi bir gece önceden ısladım. ertesi gün iki saat haşlasamda pişiremedim.ama geçenlerde bolu'dan gelen fasulyeyi iki saat ıslatıp bir saatte de pişiriyorum.bence pişme süresi fasulyesine göre değişiyor.

tarifi aynen dediğiniz gibi yaptım çok kötü bir tarif sanki sebseli bir yemek oldu kuru fasulyeler kayboldu. 2 soğan çok fazla 5 domates çok fazla 5 sivri biber çok fazla 2 yemek kaşığı salçaçok fazla bu kadar fazlalığın içinde tadı hiç kurufasulyeye benzemeyen bir yemek çıktı güvecin içinde yaptım kimse yemedi bende eşimle iş yerine gönderdim. o kadar malzemeye çok üzüldüm bence bu tarifi değiştirin. bu tarifi benğendim diyenlerin damak tadına şaşırıyorum.

valla çok süper olmuş görünüyo bogazıma düşkün bi erkek olarak bizzat kendim bu tarifteki gibi yaptım çok süper oldu püf noktası olarak kekik ve kimyonuda kattım ablacım yiyen parmaklarında yedi senmın tarifin sayesinde oldu gerçekten ellerine saglık ayrıca kız arkadasımda begendi baska tariflerinide bekliyorum yapmak için sabırsızlanıyorum kendine ii bak hoş çakal.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)