Kruvasan
Patates ve Mısır Çorbası

Ay Çöreği 2

Ay_coregi

Salı akşamı mutfaktaki denemelerimden ikisi pudingli kek ve tuzlu kurabiye idi. Pudingli keki kargoda kolay gitsin diye muffin kalıplarında pişirmiş, artan kısmını ise şekilli kek kalıplarıma paylaştırmıştım. Minik muffinlerim çok güzel çıkarken onca yağlamama rağmen kalıpta yaptıklarım çıkmamak için ısrar ettiler. Ben de kalıpta kalanları ufalayarak bir torbaya doldurdum ve buzdolabına kaldırdım.

Dün gece ufaladığım keke vişneli dilimlerden kalan kırıntılar, hindistan cevizi, kuru üzüm, tarçın ve ceviz (kısaca kilerde tatlı bir hamura eklenebilecek ne varsa) ekleyerek içini Müjgan'ın anlattığı gibi hazırladım. Hamur için de Elif'in yazdığı tarifi uyguladım. Gece yarısı evin içini saran ay çöreği kokusu çok güzeldi. Aslında ay çöreklerini sırf mayalı bir şeyler yapmak (beni en rahatlatan aktivite) ve keki ziyan etmemek için yapmıştım ama bu sabah annem kendi tarifinden daha güzel olduğunu söyledi. Ben de bilgisayar oyununda bir üst kademeye geçmeyi başarmış oyuncu mutluluğuyla çöreklerin fotoğrafını çekmeye karar verdim.

not 1: Fotoğraftaki tabakların da benim için ayrı bir yeri var. Üniversite birinci sınıfa giderken bir süpermarkette setinin satıldığını görmüş, bana anneannemin çok benzer desenlere sahip kırmızı tabaklarını hatırlattığı için hemen almıştım...

not 2: Rubin'in tuzlu kurabiyelerini de tattırdığım kişiler çok beğendiler. Tarifler için teşekkürler Rubin, Müjgan, Elif, Semanur hanım ve Coşkun bey!

Ay_coregi

Ay çöreği

~26 adet

Hamur 

 • 500 gr un
 • 150 gr (yarım su bardağından biraz fazla) toz şeker
 • 2 yumurta
 • 25 gr yaş maya
 • 100 gr yağ (ben tereyağı kullandım)

İç Malzemeleri

 • küçük bir kakaolu kek
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 avuç kuru üzüm
 • 1 avuç dövülmüş ceviz
 • çikolata parçaları, vs.
 • su

Üzerine:

 • yumurta sarısı

Hazırlanması:

 1. Mayayı ılık suda eritin. Unu bir kaba alın, yağı minik parçalar halinde üzerine atıp elinizle ufalayın. Toz şekeri ilave edin. Unun ortasını havuz gibi açarak mayayı ekleyin. Yoğururken bir yandan da yumurtaları ekleyin. Hamurun iyice özleşmesini sağlayın. Üzerine temiz bir bez örterek yarım saat dinlendirin.
 2. Keki elinizle ufalayın. Su hariç tüm malzemeleri katarak karıştırın. Azar azar su ekleyerek hafifçe birbirine yapışan bir karışım elde edin.
 3. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparın. Merdane ile açın, ortasına içten koyup ay çöreği şekli verin. (bir önceki tarifte fotoğraflandığı gibi)
 4. 2 tepsiyi yağlayın, çörekleri dizip üzerlerine yumurta sarısı sürün. Önceden ısınmış 180C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Comments

merhabalar hatice hn
ben sitenizi yaklaşık 1 senedir takip ediyorum çok güzel tarifler var ve sıcacık bir site bişey yapmak istediğimde ilk buraya bakıyorum bazen de her gün açıyorum yeni bişeyler var mı diye anlatımınız ailenizle olan bağlarınız çok güzel Allah ağzınızın tadını hiç bozmasın inşallah.
Benim sizden bir ricam olacak dün ay çöreği tarifinizi denedim ama şekersiz oldu babacığım da tam tersi çok şekerli şeyler seviyo iki tepsi çıktı birini buzluğa kaldırdım şimdi nasıl bir çözüm bulabilirim tatlı hale getirebilmek için bi öneriniz yardımınız olursa çok sevinirim çok severek özenerek yapmıştım üzülüyorum şimdi bu duruma.
teşekkürler
sevgiyle kalın

merhaba arkadaslar ben sitenizin yeni ziyaretcilerindenim fransada yasiyorum eklediginiz ay coregi tarini yapdim super oldu tesekkurler:)

sevgili tatlici, bu ayçöreği tarifini denemelisin, bu kesinlikle çok daha güzel oluyor.sevgili eda, eklediğin tavsiyelere kesinlikle katılıyorum.senin tavsiyelerine ek olarak, ben iç hamuruna tam üç tatlı kaşığı tarçin,4 yemek kaşığı toz şeker, bir paket vanilya ve susam da katıyorum.iç humurunu ben de piyasadaki 200gr'lık en ucuz kakaolu keki(2 paket) kullanarak yapıyorum.üzerine de susam serpiyorum,afiyet olsun...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)