Tropikup ve Tandırda Tavuk But
İstanbul'da İlkbahar

İç Baklalı Enginar

Ic_baklali_enginar

Bu hafta aslında işlerin yoğunluğu bahanesiyle tatil yapma planları kuruyordum. Dün arşive bakınca geçen sene tam bu zamanları mola haftası ilan ettiğimi hatırladım. (Demek ki işlerden değil bahardan kaynaklanıyor bu planlar) Muhtemelen yine aynı zamanlarda annemin yaptığı iç baklalı enginarı "siteden izne ayrıldım!" gerekçesiyle yazmamıştım. Tarif bu sene de aynı sebeple unutulmasın diye sabah erkenden yemeğin fotoğrafını çektim.

Anneme göre yemeğin en önemli püf noktası baklaların kabuklarının soyulması. Boş bir vaktinizde bir bıçağın ucuyla soyup kaldırırsanız hem zaman kazanıyorsunuz hem de onlarla pişirdiğiniz enginarı yemeye doyamıyorsunuz...

İç Baklalı Enginar

Malzemeler:

 • 7 adet enginar, soyulmuş ve temizlenmiş
 • yarım kg iç bakla, yıkanmış ve kabukları soyulmuş
 • 10-12 arpacık soğan, soyulmuş ve yıkanmış
 • 2 ince havuç, yıkanmış, soyulmuş ve verev doğranmış
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 limonun suyu
 • 2,5-3 su bardağı kaynamış su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım demet dereotu

Hazırlanması:

 1. Arpacık soğanları, havucu ve zeytinyağını geniş bir tencereye alıp hafifçe kavurun.
 2. Baklaları ekleyip 1-2 defa çevirin. Limon suyunu ve kaynamış suyu ekleyin. Enginarları ilave edin. Tencerenin ağzını hava almaması için folyo ile kapatıp orta hararetli ateşte enginar ve baklalar yumuşayana kadar (ikisi aynı anda pişiyor) pişirin.
 3. Pişince tuzunu ilave edin. Tamamen soğuyunca enginarları servis tabağına alın. (Zeytinyağlı yemekler kendi tencerelerinde soğursa daha lezzetli oluyorlar) İçlerini bakla ile doldurup dereotu ile süsleyerek servis yapın.

Comments

Sevgili Sezin,
nehos'un forumda linkini verdiği adresten enginarın nasıl soyulacağı hakkında bilgi alabilirsin. Ben geçen sene USA'dayken çok faydalanmıştım. Ama büyük olanlardan alman lazım küçük olan enginarların çanağı yok gibi bir şey.
http://lezzet.com.tr

Bu sitede mutfak okulu bölümünde enginarın nasıl temizleneceği adım adım resimlerle gösterilmiş.

Enginarı çok severim kış aylarında yorgun düşen karaciğerin yenilenmesi için bu bulunmaz nimeti kaçırmayın, ilaç niyetine alıp bol bol yiyin kılçıklanmadan alın sonra ucuzlayınca kılçıklı olabiliyor, iç bakla ile çok güzel olur ama Hatice de söylemiş sakın soymadan yapmayın kara kara olur yazık edersiniz, baklasız da sadece soğanı zeytinyağında hafif kavurup bile yapabilirsiniz, ben düdüklüde 10dk pişiriyorum , bazen sert cinsine rastlarsa tekrar koyup 2-3 dk daha pişiriyorum, ellerine sağlık Hatice.

sevgili hatice enginarin hertürlüsünü cok severim yalniz buralarda hem pahali hemde nasil soyulup temizlenecek pek bilgim yok,bunedenle cesaret edip kendim yapmadim, bu konuda arkadaslar bilgi verirse sevinirim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)