Tropikup ve Tandırda Tavuk But
İstanbul'da İlkbahar

İç Baklalı Enginar

Ic_baklali_enginar

Bu hafta aslında işlerin yoğunluğu bahanesiyle tatil yapma planları kuruyordum. Dün arşive bakınca geçen sene tam bu zamanları mola haftası ilan ettiğimi hatırladım. (Demek ki işlerden değil bahardan kaynaklanıyor bu planlar) Muhtemelen yine aynı zamanlarda annemin yaptığı iç baklalı enginarı "siteden izne ayrıldım!" gerekçesiyle yazmamıştım. Tarif bu sene de aynı sebeple unutulmasın diye sabah erkenden yemeğin fotoğrafını çektim.

Anneme göre yemeğin en önemli püf noktası baklaların kabuklarının soyulması. Boş bir vaktinizde bir bıçağın ucuyla soyup kaldırırsanız hem zaman kazanıyorsunuz hem de onlarla pişirdiğiniz enginarı yemeye doyamıyorsunuz...

İç Baklalı Enginar

Malzemeler:

 • 7 adet enginar, soyulmuş ve temizlenmiş
 • yarım kg iç bakla, yıkanmış ve kabukları soyulmuş
 • 10-12 arpacık soğan, soyulmuş ve yıkanmış
 • 2 ince havuç, yıkanmış, soyulmuş ve verev doğranmış
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 limonun suyu
 • 2,5-3 su bardağı kaynamış su
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım demet dereotu

Hazırlanması:

 1. Arpacık soğanları, havucu ve zeytinyağını geniş bir tencereye alıp hafifçe kavurun.
 2. Baklaları ekleyip 1-2 defa çevirin. Limon suyunu ve kaynamış suyu ekleyin. Enginarları ilave edin. Tencerenin ağzını hava almaması için folyo ile kapatıp orta hararetli ateşte enginar ve baklalar yumuşayana kadar (ikisi aynı anda pişiyor) pişirin.
 3. Pişince tuzunu ilave edin. Tamamen soğuyunca enginarları servis tabağına alın. (Zeytinyağlı yemekler kendi tencerelerinde soğursa daha lezzetli oluyorlar) İçlerini bakla ile doldurup dereotu ile süsleyerek servis yapın.

Comments

Sayin Hatice Hanim,
Bu harika tarifler icin binlerce tesekkürler. Sizi yeni kesfettim ve hemen bir kac tarifinizi denedim. Gercekten müthis. Özellikle yurtdisinda yasayan biz türk mutfagi özleyenleri icin. Elinize saglik. Size ve ailenize bol sans ve basari diliyorum.
Sevgiler
Hülya

Sevgili Hatice,günaydın.
Yine çok güzel şeyler eklemişsin siteye.
Bu bulgur köftesi ile birçok yorum var.Biz çocukken annemler yapardı "Kartopu" derdik.
Sivaslıyız köylerde bulgur bol olduğu için hep bunu yaparlarmış.Ben de dün ilk defa senin tarifinle denedim hamuru biraz cıvık oldu sonra un serperek yoğurdum,halen ele yapışan bir kıvamı vardı.Acaba bir yerde yanlış birşey mi yaptım,adım adım hepsini uyguladım.
Konu ile ilgili yorumlarını bekliyorum.
Sevgiler
Nergiz

Merhaba Hatice,
Herkese merhaba,
Bu muhteşem siteyi, bugün tesadüfen keşfettim..düzgün yemek tarifleri bulma umuduyla başladığım arama sonucunda karşıma çıktı burası..şanslı günümdeyim:) 2,5 hafta sonra evleniyorum ama ne yazık ki yumurta kırmayı bile bilmiyorum..ama iyi bir aşçı olmak için çok hevesliyim ve inan burayı gördükten sonra artık beni tutabilene aşkolsun..ben bayıldım buraya yaaa cidden bayıldımm..bugün işi gücü serdim yaklaşık 2,5 saattir didik didik siteyi inceliyorum..emeğinize sağlık....

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)