Hafta Sonu Yemek Maceraları
Arpa Şehriyeli Salata

Davutpaşa Köftesi

Davutpaşa Köftesi

Pazar akşam yemeği için Lübnan Mutfağından Davutpaşa köftesini yaptım. Köftenin harcını bir önceki günden yaptığım için hazırlaması çok kolay oldu. Tarifi aldığım kitabın yazarına göre bu yemek ismini 1861-68 yılları arasında Lübnan'da görev yapan Osmanlı paşasından almış. Kitap yemeğin sade veya arpa şehriyeli pilav ile servis yapılmasını öneriyordu, bu yüzden ben de yanına şehriyeli pilav yaptım. Yemek bittikten sonra onca kek tarifinin ardından yemek yapmayı özellikle de masadakilerin birbirlerine "bundan mutlaka yemelisin, çok lezzetli olmuş." dedikleri yemekler yapmayı çok özlediğimi fark ettim...

Davutpaşa Köftesi

6 kişilik

Malzemeler:

 • 2 soğan, rendelenmiş veya robotta doğranmış
 • 750gr kıyma
 • tuz ve karabiber
 • 1,5 tatlı kaşığı tarçın
 • yarım tatlı kaşığı yenibahar
 • 100gr dolmalık fıstık
 • ayçiçek yağı
 • 1kg domates, soyulmuş
 • 2 tatlı kaşığı toz şeker
 • 3 diş sarımsak (arzuya göre)

notlar: ben soğanları ve sarımsakları rendeledim, yenibahar yerine köfte baharı, ayçiçek yağı yerine zeytinyağı kullandım.

Hazırlanması:

 1. Soğanları rendeleyip veya doğrayıp sularını süzdürün. Geniş bir kaseye soğanları, kıymayı, tuzu, karabiberi, tarçını ve yenibaharı ilave edip yoğurun. (Ben bu aşamadan sonra üzerini streçleyip bir gece buzdolabında beklettim.)
 2. Harçtan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. Elinizle yuvarlayıp ortasını açın ve boşluğa 2-3 dolmalık fıstık koyup kapatın.  (Eğer daha kolay olmasını isterseniz fıstıkları harca da ilave edebilirsiniz ama pişerken fıstıkların köftelerden ayrılma ihtimali olabilir.)
 3. Bir tabağa sıvı yağı koyun. Köfteleri yağda yuvarlayıp fırın kabına alın. Önceden ısıtılmış 200C/400F/Gas 6 fırında 15-20 dakika pişirin.
 4. Bu arada domatesleri soyun, robotta veya blendırda püre haline getirin. (ben rendeledim) Tuz, karabiber, şeker ve kullanıyorsanız sarımsağı ilave edin. (isterseniz bir limonun suyu ve pulbiber de ilave edebilirsiniz. Ben pulbiber ekledim.) Bu karışımı köftelerin üzerine dökün ve 35 dakika daha -bir defa köfteleri çevirerek- pişirin.

Comments

Gerçekten gecenin bu saatinde görünce insanın bile kalkıp yapası geliyor.Özellikle resimler ve anlatım çok başarılı olmuş tebrik ederim

tarifleri çok begendım arkadaşlardan duymuştum tarifleriniz cok guzel dıye ama bır türlü nasip olmamıştı bugun tevafuk eseri karsılastım sıze sorum olcak kofteler bukadar uzun suredemı pişiyor bırde sosladıkdan sonra fırındamı pısırecegız tesekkurler

selamlar kurabiye çok nefis görünüyor hamile olan ablam için yapacağım teşekkürler

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)