Terbiyeli Sebze Çorbası ve Çiftlik Evi Ekmeği
Çilekli Tiramisu

Karaorman Keki

Karaorman Keki

Bu aralar çok fazla siteye yazamasam da geçtiğimiz günlerde 5 farklı tarif deneyerek oldukça bereketli bir hafta geçirdim. Hafta içi önce benim "balık yapalım!" ısrarlarım ile annemin evde balık pişirme yasağını deldim ve asma yaprağında barbun yaptım. Asma yaprağında balık pişirmek güzelmiş ama barbunu çok sevemeyeceğimizi anlayıp bu fikri ileride başka balıklara uygulamaya karar verdim. Cuma akşamı ertesi sabah ablama Meryem'in arkadaşı ve annesi kahvaltıya geleceği için peynirli poğaçalar yaptım. Meryem benim poğaça yaptığımı görünce "Hatice! Ben de sana bakabilir miyim?" deyip sandalyesini tezgaha yanaştırdı. O beni izlerken 2 sene önce yeğeniyle kurabiye yapan Özlem'e ne kadar özendiğimi hatırladım. Şimdi benim yeğenim aynı yaşlarda ve benimle poğaça yapıyor.

Cumartesi gecesi de daha önce fındıklı ve çikolatalı tatlıcıklar tarifini aldığım Canadian Living dergisindeki karaorman keki'ni pişirdim. Karaorman pastası aslında internette en çok geçen tariflerden biri. Ben bu aralar kremalı bir pasta yapıp dondurulmuş vişneler kullanmaktansa kek yapıp kurutulmuş meyveler kullanmayı daha çok seviyorum. Canadian Living'de de kakao, yoğurt, damla çikolata ve kurutulmuş vişne  içeren bu tarifi görünce "tam benlik bir kek" dedim. Kardeşim de sonradan severek yiyince doğru tarifi seçtiğime karar verdim.

Kekin bir kısmını daha sonra süt, tarçın, hindistancevizi ve fındık kırıkları ile karıştırıp buzdolabına kaldırdım. Pazar sabahı 7'de annemin ay çöreği hamurunu hazırlayıp içlerine kekli karışımdan koyup pişirdim. Galiba içime en çok sinen ay çöreği tarifi de bu oldu. Çörekler pişerken bir yandan da milföy hamurlarının içine kaşar peynir + pastırma dilimleri koyup kapattım. Böylece pazar kahvaltısı için birkaç çeşit birden hazır oldu. Pazar gecesi de Everyday Food dergisinin Mayıs sayısında gördüğüm misket limonlu ve zencefilli tavuğu pişirdim. Onun fotoğrafını da çekebilirsem hafta içi siteye yazmayı düşünüyorum...

Karaorman Keki
Kurutulmuş çekirdeksiz vişneyi ben "one nature" markası ile alıyorum. İnternette city farm'ın kurutulmuş vişnesi satılıyor ama onun çekirdeksiz olduğuna dair bir bilgi belirtilmemiş. Kahverengi şeker çikolatalı keklere daha güzel ve yoğun bir tat veriyor. Karbonat da yine kakaonun kullanıldığı keklerde iyi sonuçlar almanızı sağlıyor.

Malzemeler:

 • 250gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 1 + 1/4 su bardağı (300ml) kahverengi şeker
 • 3 yumurta
 • 1,5 su bardağı (375ml) un
 • 3/4 su bardağı (175 ml) kakao
 • 1,5 tatlı kaşığı (7 ml) kabartma tozu
 • 3/4 tatlı kaşığı (4 ml) karbonat
 • yarım tatlı kaşığı (2 ml) tuz
 • 1 + 1/4 su bardağı (300 ml) süzme yoğurt
 • 1 su bardağı (250 ml) damla çikolata
 • 1 su bardağı (250 ml) kurutulmuş vişne
 • isterseniz üzerine pudra şekeri

Hazırlanması:

 1. 2,5 litrelik derin bir kek kalıbını yağlayın veya 2 adet 12'lik küçük muffin kalıbının içine kağıt yerleştirin.
 2. Tereyağını ve şekeri iyice çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyin. Ayrı bir kabın içine unu, kakaoyu, kabartma tozunu, karbonatı ve tuzu eleyin. Karışımı bir sefer daha elekten geçirin.
 3. Fırını 160C'ye getirin. Unlu karışımı yağ+şeker karışımına 3 seferde yoğurtla dönüşümlü olarak ekleyin. (un-yoğurt-un-yoğurt-un) Damla çikolataları ve vişneleri ilave edin. Karışımı kaba dökün.
 4. Keki fırına koyup içine batıracağınız kürdan temiz çıkana kadar -büyük kek kalıbı ile yapıyorsanız yaklaşık 1 saat- pişirin. Pişince 10 dakika kalıbın içinde telin üzerinde soğutun. Bıçakla kalıbın kenarlarını gevşetin. Kalıbı ve teli ters çevirerek keki çıkartın.

not: Çikolata eriyeceği için erimiş çikolata gelebilir kürdana, yeterki kek parçaları yapışmasın. İçi fazla pişerse kuru olabilir, bu yüzden büyük kalıpla yapıyorsanız 40 dakikadan sonra, muffin kalıbında yapıyorsanız 25 dakika sonra kontrol etmeye başlayın.

Comments

Canım tarifini denedim..Fırında şuan (:
Bakalım evdekiler tatsın sonucu yazacağım..Şuan ki görünüş çok iyi (:
Teşekkürler

merhaba hatice,
tarifler arasında kadınbudu köfteyi bulamadım bana yardımcı olurmusun.tşk.ayşe

cok kolay ve harika bir tarif.. sonunda istenilene ulaşılmıştır :)))

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)