Çilekli ve Çikolatalı Kek
Yeşil Mercimek Salatası ve İncirli Tatlı

Mayalı Poğaça ve Havuçlu Kek

Kendini_acma_sanan_pogaca

-Kime yapıyorsun bunları?
-Teyzemin yarın mevlidi var, ona yapıyorum.
-İyi bari siteye yazmak için yapmıyorsun, okuyucuların bıkacak artık poğaçalarından!

Dün teyzemle konuşurken bugün için hazırlıklar yaptığını öğrendim. Her zamanki gibi 5 dakika süren "Bazılarını ben yapayım! / Hayır yapma!" mücadelemizden sonra poğaçaları ve havuçlu keki yapma görevini kopartabildim. Denemediğim mayalı tarif kaldı mı diye forumu tarayıp sonunda Emine hanım'ın açma tarifini poğaçaya çevirdim. Hamuru yoğurt ile hazırlayıp bezelere ayırdım, her bezeyi açıp sekiz üçgene kestim, sonra da sigara böreği gibi sardım. Bu defa üçgenleri küçük tutmaya özen gösterdim, hatta "acaba çok mu küçük olacaklar?" diye endişelendim ama her defasında sıcak fırında 10 dakika beklemelerinin de etkisiyle 48 tane yumuşacık, çok güzel kokan ve kendilerini açma sanan poğaçalarım oldu!

Havuclu_ve_cevizli_kek

Poğaça hamuru mayalanırken bir yandan da havuçlu ve cevizli kek için gereken malzemeleri çıkartmaya başladım. Sizin için çok değerli bir yakınınızın ardından birşeyler yapacak olunca bin türlü düşünce aklınıza geliyor. Aslında anneannemin mevlidi için güzel kek tarifi ararken epicurious'ta gördüğüm ananaslı ve havuçlu keki yapmaya karar vermiştim. Sonra  "acaba sırf siteye yazabilmek için değişik tarif denemem anneannemi üzer miydi? Hem anneannem el altında olan malzemelerle yapılan klasik tarifleri daha çok severdi" diye düşünüp vazgeçtim. Annemin tarifiyle keki yapmayı düşünürken bu defa da dolapta sadece 2 yumurtanın kaldığını fark edip Zencefil'in forumda verdiği havuçlu keki pişirdim. Tarifteki şekeri ben de az kullandım, benim kekimin tek farkı pişme süresinin verilenden daha uzun sürmesiydi. 40 dakikadan sonra ben ısıyı 150C'ye düşürüp içinin pişmesini bekledim. Epeydir sırf kakaolu kekler yapınca ceviz kokuları yayılan kekler yapmayı özlemişim. Tarifler için çok teşekkürler Emine hanım ve Zencefil!

Comments

Merhaba Hatice, tarifler ve resimler her zamanki gibi cok guzel. Benim gibi takip edenlere ilham verdiginiz icin tesekkurler. Bugun Martha Stewart tv programinda cok kolay ve lezzetli oldugunu soyledigi ve tarifi Sandra Bullock'un esi Jesse James'e ait olan bademli bir tart yapti. Denemek isteyeceginiz dusuncesiyle linki size gonderiyorum. http://www.marthastewart.com/page.jhtml?type=content&id=recipe3680237&layout=martha&rsc=052206_slot6

Hatice, cevabin icin cok tesekkur ederim.

Anneannemle ilgili dualarınız için çok teşekkür ederim, hepinize teker teker yazmak isterdim ama geçen 7 seneye rağmen hala adı anılınca kendimi tutmayı başaramıyorum, muhtemelen yorumları da tamamlayamam bu halde.

Sorulara geçeyim en iyisi, keki fırına verdikten sonra ben de "bunun içinde tarçın olması gerekmez mi?" dedim ama artık çok geçti, inşallah gelecek sefere tarçınlı yapacağım.

Ben açmaları zorla poğaça haline getirdim, bu yüzden poğaçalar masum aslında. Ama bence açma hali de çok güzel olacak gibiydi.

Poğaçalar pişmeden önce 10 dakika beklettim, bir de aralarına açma gibi yağ koymadım.

Servis tabağı, paşabahçe.

Kurutulmuş çileği açık halde aldım, vişne de "one nature" yanlış hatırlamıyorsam.

Kullandığım bardak 250ml.

Kalburabastı da büyük ihtimal sıvıyağdan olmamıştır. Bende de sıvıyağa çevirdiğim kurabiye tariflerinde aynı sorunlar çıkmıştı önceden.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)