Çilekli ve Çikolatalı Kek
Yeşil Mercimek Salatası ve İncirli Tatlı

Mayalı Poğaça ve Havuçlu Kek

Kendini_acma_sanan_pogaca

-Kime yapıyorsun bunları?
-Teyzemin yarın mevlidi var, ona yapıyorum.
-İyi bari siteye yazmak için yapmıyorsun, okuyucuların bıkacak artık poğaçalarından!

Dün teyzemle konuşurken bugün için hazırlıklar yaptığını öğrendim. Her zamanki gibi 5 dakika süren "Bazılarını ben yapayım! / Hayır yapma!" mücadelemizden sonra poğaçaları ve havuçlu keki yapma görevini kopartabildim. Denemediğim mayalı tarif kaldı mı diye forumu tarayıp sonunda Emine hanım'ın açma tarifini poğaçaya çevirdim. Hamuru yoğurt ile hazırlayıp bezelere ayırdım, her bezeyi açıp sekiz üçgene kestim, sonra da sigara böreği gibi sardım. Bu defa üçgenleri küçük tutmaya özen gösterdim, hatta "acaba çok mu küçük olacaklar?" diye endişelendim ama her defasında sıcak fırında 10 dakika beklemelerinin de etkisiyle 48 tane yumuşacık, çok güzel kokan ve kendilerini açma sanan poğaçalarım oldu!

Havuclu_ve_cevizli_kek

Poğaça hamuru mayalanırken bir yandan da havuçlu ve cevizli kek için gereken malzemeleri çıkartmaya başladım. Sizin için çok değerli bir yakınınızın ardından birşeyler yapacak olunca bin türlü düşünce aklınıza geliyor. Aslında anneannemin mevlidi için güzel kek tarifi ararken epicurious'ta gördüğüm ananaslı ve havuçlu keki yapmaya karar vermiştim. Sonra  "acaba sırf siteye yazabilmek için değişik tarif denemem anneannemi üzer miydi? Hem anneannem el altında olan malzemelerle yapılan klasik tarifleri daha çok severdi" diye düşünüp vazgeçtim. Annemin tarifiyle keki yapmayı düşünürken bu defa da dolapta sadece 2 yumurtanın kaldığını fark edip Zencefil'in forumda verdiği havuçlu keki pişirdim. Tarifteki şekeri ben de az kullandım, benim kekimin tek farkı pişme süresinin verilenden daha uzun sürmesiydi. 40 dakikadan sonra ben ısıyı 150C'ye düşürüp içinin pişmesini bekledim. Epeydir sırf kakaolu kekler yapınca ceviz kokuları yayılan kekler yapmayı özlemişim. Tarifler için çok teşekkürler Emine hanım ve Zencefil!

Comments

merhaba hatice hanım, benim acil yardıma ihtiyacım var.zira bugün bu tarifi yapmam lazım.yaş maya kullanmıyorum ben.bu tarifi dr.oetker instant maya (10 gr) ile yapsam olur mu?şayet olur derseniz özellikle dikkat etmem gerken bir nokta var mı?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.ve tabii bu güzel site için de...

Haftasonu kayınvalidemlerin yazlığına giderken havuçlukekten yaptım. Başta biraz tereddüt ettim çünki liseden bu yana yani 10 yıldır neredeyse kek yapmamıştım ve annem çok iyi yemek yapar. Ama tek kelimeyle kekim muhteşem oldu, gerçi sabırsızlığım yüzünden sıcakken dokunulmaması gerektiğini bildiğim halde soğumadan kalıptan çıkardım, acele etmesem daha da güzel olacaktı. Birde karbonatı yoğurtla çırpma kısmını atlamışım en son ekledim ben. bir dahaki denemem çok daha iyi olacak eminim. Yine de tam benim aradığım lezzetti diyebilirim, hele eşimin kardeşi "Bu hazır kek diyilmi, sen yapmadın itiraf et" dedi durdu!:) çok teşekkürler portakalağacı...

benim annemin kizlik soyadi celiker adida hatice arama yaparken bu tarifle karsilastim bukadar benzerlik olmaz

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)