Çikolata Tabanlı Karamelli Puding
Vildan'ın Sofrası

İslim Kebabı

islim kebabı

Geçen hafta ziyaretine gittiğimizde eşimin teyzesi bize islim kebabı hazırlamıştı. Yemeklerinin güzel olduğunu bildiğim için fotoğraf makinemi o akşam yanımda götürmüştüm. Kendisi de bana gayet detaylı bir şekilde  islim kebabını nasıl yapacağını anlattı, hatta ben kesim şeklini anlamayınca bir patlıcan bularak nasıl kesmem gerektiğini bile gösterdi. Tarif için çok teşekkürler Şükran teyze (+ Sümeyye)!

İslim Kebabı:
15 adet

Malzemeler:

 • 1,5kg ince uzun patlıcan
 • 4-5 adet çarliston biber, irice doğranmış
 • 3-4 adet küçük domates


köfte için:

 

 • yarım kg kıyma
 • 1 yumurta
 • 1 kuru soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • 2-3 dilim ekmek içi (fırında kurutulup rondoda çekilmiş)
 • tuz
 • karabiber


sos için:

 

 • 2-3 domates
 • sıvıyağ
 • 1 çay bardağı su
 • tuz

Hazırlanması:

 1. Patlıcanların kabuklarının bir kısmını ortadan kesin, böylece diğer dilimlerken kenarlarında çizgiler kalsın. (fotoğraf için tıklayın) Dilimleri tuzlayın veya tuzlu suda bekletin.
 2. Bu arada köfteyi hazırlayın. Köfte harcındaki tüm malzemeleri karıştırıp yoğurun. Harçtan yumurtadan biraz küçük parçalar koparıp yuvarlayın. Cam tepside fırına sürüp 200C'de pişirin.
 3. Köfteler pişerken patlıcanları kızgın yağda hafif pembeleşene kadar kızartın.
 4. Derin bir kaseye 2 patlıcan dilimini karşılıklı yerleştirin. İçine bir köfte koyup patlıcanları üzerine kapatın. Kaseyi ters çevirin, kebabı fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine 1 biber dilimi ve 1 domates dilimi yerleştirip kürdan batırın ve 200C'de pişirin.
 5. Sosu için domatesleri soyup rendeleyin. Biraz sıvıyağ ile tavada öldürün, suyu ilave edip kaynatın. Tuzunu da ekledikten sonra tabaklara paylaştırın.

Comments

Oncelikle boyle bir site hazirladiginiz icin tesekkurler Hatice hanim. Ne zaman degisik birsey denemek istesem sitenizden faydalaniyorum. Islim kebabinida ilk sizin tarifinizden denedim cok guzel oldu yalniz ben suyunu sonradan uzerine dokmek yerine firindan cikarmama 10 dk varken koyuyorum benim daha cok hosuma gidiyor. Bu arada kendi beceriksizliklerini tarifin kotulugune yoran arkadasada tavsiyem bir kac kez daha yapmayi denesin sonunda mutlaka iyi bir sonuc alacaktir.

selamün aleyküm bu yemegi bende cok severim.yaren hanım bence yemegi kötülemek yerine kendinize dönüp bakın belki sizde bi hata vardır yanlıs yaptıgınız bişeyler olabilir diger yorumlara bakıyorum sizden baska herkes memnun bende.ne demiş atalarımız igneyi kendine cuvaldızı baskasına bu iş buna benzedi..

denedim ve tarifin aynısını uyguladım ama hiç bi şeye benzemedi üstelik buharından fırınım bile zarar gördü köfteyi ve patlıcanı sevdiğim halde bi yudum aldığımda bile midem altüst oldu ben hayatımda bukadar çirkin bi yemek görmedim bu ne rezalet kardeşim bile beğenmedi(her şeyi yemesine rağmen)EĞER BENİM İLETİMİ GÖRDÜYSENİZ SAKIN BUYEMEKTEN YEMEYİN!!!

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)