Anneannemin Patatesli Patlıcan Yemeği
Sütlü Ekmek

Acılı Karnabaharlı Makarna

Acili_karnabaharli_makarna

Yemek etkinliğimizde Elvan'ın bu ay için seçtiği konu, makarnalar. Dün ana yemek yerine geçebilecek, sebze içerecek ve lezzetli olacak bir makarna ararken 5-6 tarif buldum. Eve gidip tencereleri ocağa koyana kadar hâlâ 3-4 tarif arasında gidip geliyordum ama baktım fotoğraf çekmem için en büyük yardımcım olan güneş ışığı giderek azalıyor, son anda Williams Sonoma'da gördüğüm bir makarna tarifini biraz değiştirip uygulamaya karar verdim. Tesadüfen de olsa epey doğru bir karar vermişim, zira  karnabaharlı en sevdiğim tarif artık bu makarna tarifi.

not: Tarifi yazdıktan kısa bir süre sonra telefonum çaldı ve eleştiri dolu bir ses "sen hâlâ bekarmışsın gibi yazıyorsun yazılarını!" dedi. Özel istek üzerine bu yemeğin evin diğer üyesi tarafından da çok beğenildiği notunu ekliyorum...

Acılı Karnabaharlı Makarna

Tarifin aslında 225gr makarna, 3/4 tatlı kaşığı pul biber, 2 yemek kaşığı da kapari kullanılıyor ama ben 500gr makarna, 1 yemek kaşığı kadar pul biber kullanıp kapariyi de ilave etmedim.

Malzemeler:

 • 225gr kalem (penne) makarna
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
 • 3 sarımsak, kıyılmış
 • 3/4 tatlı kaşığı pul biber, ya da arzuya göre daha fazla
 • 1 karnabahar, yaklaşık 340gr, 2,5cmlik parçalar halinde doğranmış
 • yarım su bardağı parmesan veya eski kaşar (ben çerkez peyniri kullandım)
 • 3 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
 • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • tuz ve elde çekilmiş karabiber

Hazırlanması:

 1. Derin bir tencereye su ve tuz koyup kaynatın. Su kaynayınca makarnaları ekleyip 10 dakika pişirin. Tenceredeki sudan bir bardak ayırıp kalanı süzün.
 2. Geniş bir tencereyi orta hararetli ateşe alın. Tereyağını tencerede hafif kahverengileşmeye başlayana kadar eritin. Zeytinyağını, soğanı ve sarımsağı ekleyip soğanlar karamelize olana kadar -~7 dakika- kavurun. Pul biberi ve karnabaharları ekleyip arada karıştırarak bir süre daha -~5 dakika- pişirin. Makarnadan ayırdığınız suyun dörtte üçünü karnabaharlara ekleyin. Karnabaharlar yumuşayana kadar -5 veya 7 dakika- pişirin. Su az gelirse kalanı da ekleyin.
 3. Tencereye makarnaları ekleyin. Peyniri, maydanozu ve limon suyunu ilave edin. Tuz ve karabiber serperek hemen servis yapın.

Comments

yeni sayfaniz hayirli olsun.cok sirin olmus.tarifleriniz okadar guzelki denememek icin kendimi zor tutuyorum.hos cogunlukla tutamiyorumya neyse..gecen gun kurvason tarifinizi genedim.cok guzel oldu.yurt disinda yasiyorum.burdaki kuvasonlarin ustune hayvan yagi surduklerini ogrendim.tabi dinim geregi yemiyorum bende kendim yapayim dedim.ve sonuc hazirlardan bin kat daha guzel ayrica icim rahat .simdide mayali pogaca tarifinizi denedim sonucmu??pamuk gibi yumusak pogacalar....ayrica makarna cok guzel gorunuyor .insallah denerim birgun.misafirim geleegi zaman hic yapmadigim bir arif olsa bile gonul rahatligiyla yapiyorum.icimdende diyorumki nasilsa hatice yapyiysa mutlaka guzeldir.annenize ve size cok teskkur edrim .bu guzel siteyi hazirladiginiz icin.allah iki cihandada mutlu olmayi nasip etsin cumlemize...

cerkez gelınlerı eslerını cok ama cok severler...ama ondan bahsetmezler.... :)

makarna delısı kızıma karnıbaharı yedırmenın guzel bır yolu sagol canım....

Neşecim, bizde de kardeşim yemiyor pek çok sebzeyi ve meyveyi. Bugüne kadar zorla da olsa yediğini hiç görmedim. Aslında bu kadar sebze ağırlıklı bir evde nasıl böyle yetişiyorlar anlamıyorum. Sözlerin için de sağolasın, benim gibi birilerinin olduğunu görmek içimi rahatlattı :)

Deniz, iyiyim çok teşekkür ederim. Sitede karışık turşu tarifi var, ben aslında karışık veya ayrı ayrı hepsini o şekilde yapıyorum. Bu ara ben de eski semtimdeki pazara gidip turşu malzemesi alamadım diye üzülüyordum, belki annem benim için alır haftaya. Kuzu kapamayı da iri parçalara böldürüyorsun. Kasaba "1 kuzu kolu 5-6 parçaya bölün" demen yeterli.

Fatma, Portakal Ağacı sayesinde yemek pişirmeyi öğrenmen ne kadar güzel! Geçen akşam bir yandan sitedeki tariflerden biriyle yemek yapıp bir yandan da annemle telefonda konuşurken annem "galiba bu site en çok sana yaradı" demişti, ben de "yok pek çok insana yaradı galiba ama ben nasıl yararlı olduğunu yeni anlıyorum" demiştim :)

Sevil, sabahtan beri "hata mı ettim yazmakla" diye düşünmekten kaynaklanan baş ağrılarımın geçmesini sağladın, dediğin kadar değilim ama en azından yanlış anlaşılmamışım demektir, çok teşekkürler!

Güneş ve Arzum, gavurdağı salatasını annemden alacağım, ama bu ara epey yoğun kendisi. Belki haftaya yazabilirim. Ankara yemeğinde de annem yağlı kağıdın daha iyi olduğunu söylemişti ama yoksa folyo da olur.

Sibelcim, ben de seninle aynı sebepten sabah pek fotoğrafa bakmamaya çalışıyordum :)

Binnaz ve Sema inşallah siz de beğenirsiniz. Bizde dediğim gibi acılı olmadıkça yenmiyor bu sebze. Bir de karnabahar, brokoli ve havuçu doğrayıp buharda pişiriyoruz, üzerine birazcık zeytinyağı döküyoruz. Öyle de etlerin yanına veya hafif bir aperatif olarak severek yeniyor.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)