Anneannemin Patatesli Patlıcan Yemeği
Sütlü Ekmek

Acılı Karnabaharlı Makarna

Acili_karnabaharli_makarna

Yemek etkinliğimizde Elvan'ın bu ay için seçtiği konu, makarnalar. Dün ana yemek yerine geçebilecek, sebze içerecek ve lezzetli olacak bir makarna ararken 5-6 tarif buldum. Eve gidip tencereleri ocağa koyana kadar hâlâ 3-4 tarif arasında gidip geliyordum ama baktım fotoğraf çekmem için en büyük yardımcım olan güneş ışığı giderek azalıyor, son anda Williams Sonoma'da gördüğüm bir makarna tarifini biraz değiştirip uygulamaya karar verdim. Tesadüfen de olsa epey doğru bir karar vermişim, zira  karnabaharlı en sevdiğim tarif artık bu makarna tarifi.

not: Tarifi yazdıktan kısa bir süre sonra telefonum çaldı ve eleştiri dolu bir ses "sen hâlâ bekarmışsın gibi yazıyorsun yazılarını!" dedi. Özel istek üzerine bu yemeğin evin diğer üyesi tarafından da çok beğenildiği notunu ekliyorum...

Acılı Karnabaharlı Makarna

Tarifin aslında 225gr makarna, 3/4 tatlı kaşığı pul biber, 2 yemek kaşığı da kapari kullanılıyor ama ben 500gr makarna, 1 yemek kaşığı kadar pul biber kullanıp kapariyi de ilave etmedim.

Malzemeler:

 • 225gr kalem (penne) makarna
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
 • 3 sarımsak, kıyılmış
 • 3/4 tatlı kaşığı pul biber, ya da arzuya göre daha fazla
 • 1 karnabahar, yaklaşık 340gr, 2,5cmlik parçalar halinde doğranmış
 • yarım su bardağı parmesan veya eski kaşar (ben çerkez peyniri kullandım)
 • 3 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
 • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • tuz ve elde çekilmiş karabiber

Hazırlanması:

 1. Derin bir tencereye su ve tuz koyup kaynatın. Su kaynayınca makarnaları ekleyip 10 dakika pişirin. Tenceredeki sudan bir bardak ayırıp kalanı süzün.
 2. Geniş bir tencereyi orta hararetli ateşe alın. Tereyağını tencerede hafif kahverengileşmeye başlayana kadar eritin. Zeytinyağını, soğanı ve sarımsağı ekleyip soğanlar karamelize olana kadar -~7 dakika- kavurun. Pul biberi ve karnabaharları ekleyip arada karıştırarak bir süre daha -~5 dakika- pişirin. Makarnadan ayırdığınız suyun dörtte üçünü karnabaharlara ekleyin. Karnabaharlar yumuşayana kadar -5 veya 7 dakika- pişirin. Su az gelirse kalanı da ekleyin.
 3. Tencereye makarnaları ekleyin. Peyniri, maydanozu ve limon suyunu ilave edin. Tuz ve karabiber serperek hemen servis yapın.

Comments

her zaman için tariflerle birlikte nazik yazılarınıda dikkatle okurum Hatice evlendikten sonra evlilik hayatından bahsetmeyişinede dikkat etmiştim ama bunun senin karakterinden olduğunu da seziyordum :) vede yine çok güzel bir şekilde açıklamış ayrıca düştüğün notlada eşinin gönlünü çok güzel almışsın :) allah muhabbetinizi bozmasın

Sevgili Hatice,

Tüm Portakal Ağacı müdavimleri gibi ben de her gün, sitene mutlaka gelip ziyaretinde bulunuyorum.

6 Ağustos'ta ben de dünya evine girdigimden beri Portakal Ağacı, benim de can simidim oldu kesinlikle. Mutfağımda laptopum ve ben, senin ve emeği geçen herkesin yardımlarıyla zevkli dakikalar eşliğinde yemekler hazırlıyorum hem eşime hem de misafirlerime. Ve her defasında gönlümün en derininden geçen hayir dualarda bulunuyorum senin için, annen için, ablan için, yorumlarıyla katkıda bulunan herkes için ve hayatında bulunan bütün değerli insanlar için.

Herşey için gönül dolusu teşekkürlerimi iletiyorum. Umarım samimi dualarımız, gönlünü hep ferahlatsın. Gönlün, iki cihan saadetinin de sahibi olsun.

Sevgilerimle...

Ayşe Ö.

hatice

makarnayı ve karnıbaharı ayrı ayrı ben de severim ama beraber ve limon sulu nasıl olur diye merak etmeden de duramadım. Ama denemek istiyorum. Sayfan gerçekten çok güzel. Ayrıca senin ve annenin de site hakkındaki görüşlerinize katılıyorum bu siteyi hazırlamakla o kadar büyük bir iyilik yapıyorsunuz ki, çok sevap kazanıyorsun emin olabnilirsin. Tekrar ellerinize ve yüreğinize sağlık...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)