Anneannemin Patatesli Patlıcan Yemeği
Sütlü Ekmek

Acılı Karnabaharlı Makarna

Acili_karnabaharli_makarna

Yemek etkinliğimizde Elvan'ın bu ay için seçtiği konu, makarnalar. Dün ana yemek yerine geçebilecek, sebze içerecek ve lezzetli olacak bir makarna ararken 5-6 tarif buldum. Eve gidip tencereleri ocağa koyana kadar hâlâ 3-4 tarif arasında gidip geliyordum ama baktım fotoğraf çekmem için en büyük yardımcım olan güneş ışığı giderek azalıyor, son anda Williams Sonoma'da gördüğüm bir makarna tarifini biraz değiştirip uygulamaya karar verdim. Tesadüfen de olsa epey doğru bir karar vermişim, zira  karnabaharlı en sevdiğim tarif artık bu makarna tarifi.

not: Tarifi yazdıktan kısa bir süre sonra telefonum çaldı ve eleştiri dolu bir ses "sen hâlâ bekarmışsın gibi yazıyorsun yazılarını!" dedi. Özel istek üzerine bu yemeğin evin diğer üyesi tarafından da çok beğenildiği notunu ekliyorum...

Acılı Karnabaharlı Makarna

Tarifin aslında 225gr makarna, 3/4 tatlı kaşığı pul biber, 2 yemek kaşığı da kapari kullanılıyor ama ben 500gr makarna, 1 yemek kaşığı kadar pul biber kullanıp kapariyi de ilave etmedim.

Malzemeler:

 • 225gr kalem (penne) makarna
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
 • 3 sarımsak, kıyılmış
 • 3/4 tatlı kaşığı pul biber, ya da arzuya göre daha fazla
 • 1 karnabahar, yaklaşık 340gr, 2,5cmlik parçalar halinde doğranmış
 • yarım su bardağı parmesan veya eski kaşar (ben çerkez peyniri kullandım)
 • 3 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
 • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • tuz ve elde çekilmiş karabiber

Hazırlanması:

 1. Derin bir tencereye su ve tuz koyup kaynatın. Su kaynayınca makarnaları ekleyip 10 dakika pişirin. Tenceredeki sudan bir bardak ayırıp kalanı süzün.
 2. Geniş bir tencereyi orta hararetli ateşe alın. Tereyağını tencerede hafif kahverengileşmeye başlayana kadar eritin. Zeytinyağını, soğanı ve sarımsağı ekleyip soğanlar karamelize olana kadar -~7 dakika- kavurun. Pul biberi ve karnabaharları ekleyip arada karıştırarak bir süre daha -~5 dakika- pişirin. Makarnadan ayırdığınız suyun dörtte üçünü karnabaharlara ekleyin. Karnabaharlar yumuşayana kadar -5 veya 7 dakika- pişirin. Su az gelirse kalanı da ekleyin.
 3. Tencereye makarnaları ekleyin. Peyniri, maydanozu ve limon suyunu ilave edin. Tuz ve karabiber serperek hemen servis yapın.

Comments

merhabalar,
ben sitede gezinirken Ağustos ayında yorum yapmış Esin adlı arkadaşın istediği bembeyaz un kurabiyesinin tarifini vermek istiyorum.Kendim sıkça yaparım ,bunu da eşimin yengesinden öğrenmiştim.10 yemek kaşığı evet margarin, 10 yemek kaşığı pudra şekeri, 1 çay kaş. karbonat aldığı kadar un.Margarini hafif eritiyorum ılınınca pudra şekerini ilave ediyorum karbonatı da ilave edip azar azar un ekliyorum.İyice yoğurup ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp mermer üzerinde başparmak kalınlığında yuvarlayıp 8-10 cm uzunluğunda S şekli veriyorum.Tombik değil uzunca bir S şekli oluyor. Bıçakla alt ve üst ucunu hafif kesip düzeltiyorum.Fırın tepsisine yağlamadan dizip çatlayınca ve beyazken çıkarıyorum .Eskiden satılan un kurabiyeleri tadında oluyor.
Deneyecek arkadaşlara kolay gelsin.

Merhaba,
diğer yorumlara daha sonra cevap yazacağım ancak yanlış anlamalara yol açmaması için bugün yemek blogları ile ilgili çıkan haberde benim sitemden bahsedilen bölümün yanındaki fotoğrafın bana değil -yanılmıyorsam- mis kokulu ekmekler blogunun Binnur'u ve tatlı kızı Nehir'e ait olduğunu söyleme ihtiyacı hissettim...

merhaba hatice hanım.yaklaşık 3 yıldır sitenizi beğeniyle takip ediyorum.yardımlarınız için teşekkür ediyorum.bir ricam olacak:akdenizli olduğum için sebzeleri derin dondurucuda saklama konusunda bir fikir sahibi değilim.değişik tarifler alıyorum ama hangi tarifin gıdaların besin değerini muhafaza etmesi açısından daha elverişli olduğunu bilemiyorum.bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.şimdiden teşekkür ediyorum. buarada bugünkü gazetede siteniz hakkındaki haberle karşılaşınca şaşırdım.sanki tanıdığım biri haber olmuş gibi geldi.başarınızdan dolayı tebrik ediyorum.iyi akşamlar

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)