Anneannemin Patatesli Patlıcan Yemeği
Sütlü Ekmek

Acılı Karnabaharlı Makarna

Acili_karnabaharli_makarna

Yemek etkinliğimizde Elvan'ın bu ay için seçtiği konu, makarnalar. Dün ana yemek yerine geçebilecek, sebze içerecek ve lezzetli olacak bir makarna ararken 5-6 tarif buldum. Eve gidip tencereleri ocağa koyana kadar hâlâ 3-4 tarif arasında gidip geliyordum ama baktım fotoğraf çekmem için en büyük yardımcım olan güneş ışığı giderek azalıyor, son anda Williams Sonoma'da gördüğüm bir makarna tarifini biraz değiştirip uygulamaya karar verdim. Tesadüfen de olsa epey doğru bir karar vermişim, zira  karnabaharlı en sevdiğim tarif artık bu makarna tarifi.

not: Tarifi yazdıktan kısa bir süre sonra telefonum çaldı ve eleştiri dolu bir ses "sen hâlâ bekarmışsın gibi yazıyorsun yazılarını!" dedi. Özel istek üzerine bu yemeğin evin diğer üyesi tarafından da çok beğenildiği notunu ekliyorum...

Acılı Karnabaharlı Makarna

Tarifin aslında 225gr makarna, 3/4 tatlı kaşığı pul biber, 2 yemek kaşığı da kapari kullanılıyor ama ben 500gr makarna, 1 yemek kaşığı kadar pul biber kullanıp kapariyi de ilave etmedim.

Malzemeler:

 • 225gr kalem (penne) makarna
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
 • 3 sarımsak, kıyılmış
 • 3/4 tatlı kaşığı pul biber, ya da arzuya göre daha fazla
 • 1 karnabahar, yaklaşık 340gr, 2,5cmlik parçalar halinde doğranmış
 • yarım su bardağı parmesan veya eski kaşar (ben çerkez peyniri kullandım)
 • 3 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
 • 3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • tuz ve elde çekilmiş karabiber

Hazırlanması:

 1. Derin bir tencereye su ve tuz koyup kaynatın. Su kaynayınca makarnaları ekleyip 10 dakika pişirin. Tenceredeki sudan bir bardak ayırıp kalanı süzün.
 2. Geniş bir tencereyi orta hararetli ateşe alın. Tereyağını tencerede hafif kahverengileşmeye başlayana kadar eritin. Zeytinyağını, soğanı ve sarımsağı ekleyip soğanlar karamelize olana kadar -~7 dakika- kavurun. Pul biberi ve karnabaharları ekleyip arada karıştırarak bir süre daha -~5 dakika- pişirin. Makarnadan ayırdığınız suyun dörtte üçünü karnabaharlara ekleyin. Karnabaharlar yumuşayana kadar -5 veya 7 dakika- pişirin. Su az gelirse kalanı da ekleyin.
 3. Tencereye makarnaları ekleyin. Peyniri, maydanozu ve limon suyunu ilave edin. Tuz ve karabiber serperek hemen servis yapın.

Comments

Hatice merhaba,
verdigin essiz tariflere bayılıyorum, birsey sormak istiyorum, sitenden tarifini alarak yaptığım revani tarifinin şerbetinde 3 su bardağı şeker ve 3 su bardağı su yazıyordu, bu tarifi denedim ve mükemmel oldu, şimdide sitenden şekarpare tarifine bakıyordum, bunun şerbetindede 3 su bardağı şeker ve 4 su bardağı su yazıyor, bunda suyun fazla olmasının etkisi nedir, yoksa revanin sebeti gibi yapsam sorun olurmu, cebavını bekliyor sana iyi hafta sonları diliyoruuum...

Bende- özellikle- nişanlandığım sıralarda bahsetmeye pek utanırdım. Başka şehirde yaşayan eski okul arkadaşıma ,mektup yazmışım.kısaca bildirmişim,mektubun sonunda ismini de yazmam gerektiğini mi düşündüm nedir?nişanlımın adı diyememişim de hemen kısadan olsun diye,şeyin adı….. diye yazmışım. Daha tuhaf oldu tabi, arkadaşım da sağolsun, bunun üzerine bir atladı, adamın adını -şey- koydu.Evlendik bir süre sonra eşim de bunu duymaz mı?O da arkadaşımdan -şey- diye bahsetmeye başladı. Arkadaşımla hala sık olmasa da görüşüyoruz. bağı koparmadık hiç.Ama msn ile ilk defa geçen gün bir görüşme yaptık. Eşimde onunla yazıştığımı anlayınca “şeye selam söyle” dedi,iyimi? Aradan tam 20 yıl geçmiş, ama içine oturmuş adamcağızın.(hayatım,onun lakabı fıstıktı okulda, değiştiremeyiz bu saatten sonra)
Sonra ne mi oldu,biz bütün kızlar toplandık,30 yıldır görmediklerime bile kavuştum.Haaariikaa bir gündü ama ,ama ben,ziyafet sofrasının resmini çekmeyi unuttum!
Ee daha işin acemisiyim ne de olsa…
Mübarek Ramazan ayının hepimize hayırlar getirmesi dileği ile,Allah'a emanet olun.
Saliha www.yagmur-damlasi.blogspot.com

Ben nişanlı bir genç kızım yakında evlenicem (kısmetse) ve netten bu konuda izlenimlere bakıyordum ki sizin sitenizi gördüm.Gerçekten çok beğendim başarılarınızın devamını dilerim.Sizden çok şey öğrenicem galiba..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)