Acılı Karnabaharlı Makarna
Gavurdağı Salatası

Sütlü Ekmek

Sutlu_ekmek_1

Geçen kış kahvaltı için bizi davet eden ablama sütlü ekmek yapıp götürmüştüm. O zaman acelemiz olduğundan fotoğrafı çekmem mümkün olmamış, ben de tarifi o zamandan beri tekrar denememiştim. Geçenlerde o gün yaptığım ekmeğin çok güzel olduğundan bahsedilince bu sabah yeniden denemeye karar verdim.

Aslında yapımının tek zor tarafı eğer sabah kahvaltısına hazır olmasını istiyorsanız gece yarısı kalkıp malzemeleri koyarak çalıştırılmasının gerekmesi. Taze sütten dolayı diğer tariflerde olduğu gibi malzemeleri akşamdan koyup makineyi kurmanız mümkün olmuyor. Ya da kahvaltı olmasa da olur öğlen yemeğiyle yeriz deyip sabahtan çalıştırabilirsiniz. İçindeki süt ve tereyağından dolayı bu ekmek hem çok lezzetli oluyor hem de diğerlerine göre daha uzun dayanıyor. (bunun için uzun süre ekmekten uzak durmaya dayanmanız da gerekiyor, ilk aşama olarak nutella/çokokrem kavanozunu ekmekten uzak tutarak işe başlayabilirsiniz...)

Sütlü Ekmek
Tarif sevgili Madeline ve Betül'ün gönderdiği Bread & Bread Machines kitabından. Ben küçük boy ekmek ölçülerini kullandım. Su bardağı ve kaşık ölçüleri makineden çıkan ölçü kaplarına göredir. Ayrıca tarifteki sütün mutlaka oda sıcaklığında olması gerekiyor. Böylece daha iyi kabarıyor. Bunun için yarım saat öncesinden sütü dolaptan çıkartıyorsunuz. Ben zamanım olmadığı için sütü biraz ısıttım.

Sutlu_ekmek_2

Malzemeler:

  • 3/4 su bardağı süt
  • 1/4 su bardağı su
  • 3 + 1/4 su bardağı ekmek unu (ben beyaz + kepekli un kullandım)
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • yarım tatlı kaşığı instant maya

* 3/4 bir su bardağının dörtte üçü, 1/4 bir su bardağının dörtte biri demektir.

Hazırlanması:

  1. Makineye  sütü ve suyu koyun. Unu sıvıların üzerini tamamen kaplayacak şekilde serpin.
  2. Tuz, şeker ve tereyağını kabın farklı köşelerine koyun. Unun ortasını hafifçe açarak (ancak suya ulaşmayacak şekilde) mayayı ortaya dökün.
  3. Normal ekmek pişirme konumu (1.ayar), medium crust, 1.5 lb ağırlığını seçin. Yaklaşık 3 saat sonra (2:53 dak.) kabıyla beraber ekmeği makineden alın. Biraz soğuduktan sonra kabından çıkartın. (Soğumadan keserseniz ekmeğiniz ufalanabilir.)

Comments

Haticeciğim merhaba, bu ekmek makinesi alma işine bende kafayı takmış durumdayım, bunun için bir kaç kişiye sorduğumda hepsinin söylediği şey, makine zaten küçücük ekmekte küçücük olur ne gerek var boşver deyip beni vazgeçirdiler:)) Ama senin bu ekmeğini görüpte almamak elde değil! Markasını tam net yazabilirmisin:)) Her ne kadar beni vazgeçirselerde, yinede markayı not alayım ben :))

Safiye, Teslime'nin sitesini ben de çok seviyorum. Bugün forumdaki pide tariflerini de gördükten sonra "pide! pide!" diye dolaşmaya başlayacağım sanırım:)

Zeynepcim, ekmekler benden, çorbalar senden olsun o zaman:)

Çiğdem merhaba, yok sırf iyi şeyleri yazdığım için öyle görünüyorum herhalde. Bir türlü yetiştiremediği işleri olan ve bu yüzden üzülen, devamlı endişe edecek birşeyler bulan normal biriyim ben de. (normal insanlar böyle oluyor değil mi?)

Sarigül, ne güzel seni tekrar görmek. İnşallah bunu da seversiniz.

Meral, bence de çok yetenekli. Resim kabiliyeti olan insanlara hayranlık duyuyorum ben.

Nergis, hayırlı olsun blogun!

Sibelcim, tatilde bile ziyarete gelmene çok sevindim, hepimiz hep başarılı (ama önce mutlu) oluruz inşallah.

Nilgün, tereyağı katı halde olacak.

Şebnem, senin de ellerine sağlık :)

Berna, Sinbo 4701 benimki.

Ayşe, makinenin de yaptığı karıştırıp mayalayıp pişirmek. Elde de olacağını düşünüyorum ben. Ekmekleri de dilimleyip dondurarak ardından da ekmek kızartıcıda ısıtarak yiyiebilirsiniz. Mikrodalgayı ekmek için hiç kullanmadım.

Oya, ekmeğe yuvarlak veya uzun şekil vereceksin, tepsinin boyutu önemli değil. Ya da boyuta göre şekil ver. Yağ da 20gr.

Esma, ben fotoğrafın kenarı kesik diye üzülüyorum, siz örtüleri beğeniyorsunuz. Ne şanslı bir yazarım ben:)

Fatima, inşallah dener ve beğenirsiniz.

Selin, dediğin gibi bağımlılık yapıyor. Bu yüzden ben ekmek kitabını ulaşamayacağım yerlere kaldırıyorum bir süre:)

evde kendi ekmeğini pişirmek gerçekten çok hoş...ben de zaman zaman pişiriyorum. ancak benim makinam yok, alsam da mutfağımda koyacak yer yok. ben de fırında pişiriyorum.bunun için harika bir site var. tavsiye ederim.

www.sistem-kurmak.com

mutlaka bakın. özellikle pide ekmekleri muhteşem. o kadar çok yaptım ki, her seferinde aynı tad oldu. muhteşem. fırından aldığımız pidelerden çok daha güzel tadı. ayrıca ekmek tarifleri de var ve hepsi fırında pişiyor. yani makina almaya gerek yok.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)