3 Kasım Sofrası
Çilekli ve Fındıklı Pasta

Levrek Tava, Patates Topları, Roka Salatası

Levrekk

Kız çocuklarının yemek yapma zevkini annelerinden aldıkları söylenir. Bir anne çocuklarının mutfağa dahil olmasına, yemek yaparken kendisine eşlik etmesine ne kadar izin verirse çocuklardaki mutfak sevgisi de aynı oranda artar.

Muhtemelen 20 sene önce bu gerçeğin farkında olan annem ne zaman minik mutfağına geçse ilkokul çağlarında olan ablamla beni de mutfak masasına oturtur, kendisine yalandan da olsa yardım etmemize (ya da ortalığı karıştırmamıza) izin verirdi. Her ne kadar yaptığım kurabiyeleri yemek için ısrar etsem de çoğunlukla benim ürünlerim camdaki kuşlara yem olurdu.

Ortaokul-lise çağlarına geldiğimde artık yenebilecek yemekler pişirebiliyordum; ama o dönemlerin -ben her şeyi annemden iyi yapabilirim edasıyla- kitapları ve dergileri karıştırıp ismini ailecek duymadığımız yemekleri ailem üzerinde test ediyordum. Allah’tan ailem bu yemekleri yememezlik etmiyordu ve fazla üzmeyecek bir ses tonuyla, “Çok güzel olmuş; ama bir daha bundan yapma istersen.” demekten de geri durmuyorlardı.

Liseden sonra artık oldukça güzel yemekler yapabiliyor olsam da çekindiğim yemek türleri hâlâ mevcuttu. Bunların başında da balık yemekleri geliyordu. Balıkları hem ayırt etmesi hem de uygun pişirme şeklini bulması epey zordu. Ben doğruyu bulana kadar çinakopları palamut diye pişirmiş, ‘prenses usulü’ pişireceğim diye inat ettiğim palamutlar da daha çok kara prense benzemişti. Kuşlara yem olan kurabiyelerim gibi palamutlarım da mecburen balık çorbası haline gelmişlerdi. Normalde başarısızlığa düştüğüm halde vazgeçmediğim tek konu herhalde yemek yapmaktır. (Sanırım bir zaruret olması da etkili bunda. Güzel yemek yapabilmemin bir yetenek olduğunu söyleyenlere genelde kendi durumumu örnek veriyorum. Bugün ben ailemin ve arkadaşlarımın beğeneceği yemekleri yapabiliyorsam bu bol deneme yanılmaya ama en önemlisi de yanıldığım zamanlarda bıkmadan usanmadan bana doğrusunu gösterme çabasında olanlara bağlıdır.)

Balıkta da özellikle levrekli tarifleri deneyip güzel sonuçlar aldıkça bu konuda güvenim arttı. Şimdi ne zaman güzel ve hızlı bir misafir yemeği düşünsem aklıma balık yemekleri geliyor. Bu yüzden ilk yazıma da bir balık menüsü ile başlıyorum. Eğer menüde öncelikle çorba ikram etmeyi düşünüyorsanız tarhana, mercimek veya balık çorbası iyi birer alternatif olabilir.

Levrek tava

Eğer buharda pişmiş sebzeleri sevmiyorsanız levrek tavayı sadece soğan, maydanoz ikilisiyle ya da yağda sotelenmiş uzun, ince kesilmiş sebzelerle de servis yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 adet levrek (fileto olarak hazırlanmış, derisi ve kılçıkları çıkarılmış)
 • Yarım limon suyu
 • tuz, karabiber
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 3-4 kırmızı soğan
 • 1 paket brokoli, dallarına ayrılmış
 • 1 paket Brüksel lahanası, sapları kesilmiş
 • 1 paket kültür mantarı veya karnabahar
 • 3-4 havuç, soyulmuş ve halka halka doğranmış.

Hazırlanması:

 1. Brokoli, Brüksel lahanası, mantar ve havucu yıkayıp buharda pişirin.
 2. Levrekleri yıkayıp kurulayın. Limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırıp balıkların her iki yanına sürün. Bu halde 10 dakika kadar bekletin.
 3. Bu arada soğanları halka halka kesip tuzla ovun. Sudan geçirip servis tabaklarına dizin.
 4. Geniş bir tavayı ısıtın. Yağı ilave edin. Balıkları tavaya alıp arada sallayarak her iki tarafını dörder dakika kadar pişirin.
 5. Pişince tavadan çıkartıp kâğıt havlu üzerine alın. Yağı süzülünce soğanların üzerine yerleştirin. Etrafına buharda pişmiş sebzelerden dizin, limon dilimleriyle servis yapın.

Img_2771

Patates topları
Balığın yanına en çok yakışanlardan biri patates salatası. Salatanın asıl tarifini veren arkadaşım Zerrin, tereyağı kullanıyor ve yoğurt eklemiyor; ama ben soğuk yapacağım için sitede zeytinyağı ve yoğurt önerisini getiren Deniz’e uydum. Patates toplarını rendelenmiş havuca, kıyılmış dereotuna vb. şeylere de bulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 8-9 orta boy patates
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı süzme yoğurt
 • tuz, pul biber, kekik, çörek otu

Hazırlanması:

 1. Patatesleri haşlayın, kabuklarını soyup ezme aleti ile ezin. Sıcakken zeytinyağı, yoğurt ve tuz ilave edip karıştırın.
 2. Ayrı kaplara pul biberi, kekiği ve çörekotunu koyun. Patatesten parçalar alıp yuvarlayın. Yuvarladığınız topları sırayla kaplardaki otlara bulayın.
 3. Bu işlemi tüm malzeme bitene kadar tekrarlayın.

Img_2774

Roka Salatası

Malzemeler:

 • 1 dal roka
 • 2-3 domates
 • 2 diş sarımsak, kıyılmış dövülmüş
 • 1 yemek kaşığı limon suyu, 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı sirke/nar ekşisi
 • tuz
 • 1 yemek kaşığı konserve mısır
 • 2-3 kornişon turşu.

Hazırlanması:

 1. Rokayı temizleyin. Elinizle ufak parçalara bölüp servis tabağına alın.
 2. Domatesleri soyun, kornişonla beraber küp küp doğrayın. Mısırı, domatesi ve kornişonu rokaların üzerine yayın.
 3. Sarımsağı, zeytinyağını, limon suyunu, sirke (veya nar ekşisini) ve tuzu bir kapta karıştırın. Hazırladığınız sosu salatanın üzerine gezdirin.

Comments

çok guzel olmuş elinize sağlık ama patatesli toplara birazda mayonez koyunca çok lezzetli oluyor

haticecigim yemin olsun parmklarımı yedim süperdi gercekten paylaştıgın için teşekkürler

bir süredir sitenizi ziyaret ediyorum ve çok beğenip denediğim tarifleriniz oldu.bende yemek yapmayı çok severim.özellikle değişik baharatları denemeyi severim.yöresel yemekleri severim.bu konuda tariflerde bekliyorum sizlerden.sizi kutlarım.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)