Arkadaşlarımla Öğlen Daveti
Bulgurlu ve Mercimekli Yaprak Sarma, Açma, Çikolatalı Kolay Kek

Minik Alman Pastaları

Arkadas_pasta

Annem bundan 20 yıl önce Alman pastasıyla meşhur olan arkadaşı  Remziye teyzenin tarifini ablama yazdırmış. Geçen hafta da bu tarifin yazılı olduğu kağıdı bulunca arkadaşlarım için yapıp getirmişti. Bugün nihayet tarifi alacak vakit bulunca bilgisayara aktarabildim. Bu pastanın özellikle hamuru çok güzel oluyor. Annem bizim için kakaolu krema ile hazırlamıştı ama aynı kremayı kakaosuz olarak beyaz da hazırlayabilirsiniz.

Minik Alman Pastaları:

20 adet

Malzemeler:

 • 1kg un
 • 125gr margarin (yumuşak)
 • 1 su bardağı süt
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 30gr yaş maya (veya 2 tatlı kaşığı kuru maya)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım su bardağı ılık su

Hazırlanması:

 1. Ilık su, süt, maya, şeker ve tuzu karıştırarak 1 saat bekletin.
 2. Diğer malzemeleri katıp iyice yoğurun. Hamur 2 katına çıkana kadar mayalanması için bekleyin.
 3. Hamuru merdane ile 1 parmak kalınlığında açıp (hamur çok ince olmasın) su bardağı ile daireler kesin. Kestiğiniz hamurları yağlanmış tepsiye dizip yarım saat tepside mayalandırın.
 4. 200C kızgın fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkartıp soğuttuktan sonra ekmek bıçağı ile ortasını kesin ve krema torbası ile (krema torbası yoksa buzdolabı poşetinin ucunu kesip kullanabilirsiniz) kremasını doldurun.
 5. Üzerine elekle pudra şekeri eleyin.

not: artan hamur parçalarıyla açma veya paskalya yapabilirsiniz...

Kakaolu krema:

Malzemeler:

 • 1lt süt
 • 1/2lt. su
 • 1 su bardağı un
 • 500gr toz şeker
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 125gr margarin
 • 2 yumurta

Hazırlanması:

 1. Yumurta, un, şeker ve kakaoyu iyice karıştırın. Süt ve suyu ilave ederek ateşin üzerinde karıştırarak pişirin. İneceğine yakın yağını ekleyip iyice karıştırın. Üzeri kurumasın diye ara sıra karıştırarak soğutun.

not: annem yumurtayı eklemeden yapmış, bir de sıcakken krema akışkan olabilirmiş ama soğuyunca tam kıvamını yakalıyormuş...

Comments

arkadaşlar dün akşam minik alman pastalarını yaptım...1 saat mayalanmasını beklemek 1 saat de kabarmasını beklemek dışında herşey çok güzel oldu .2,5 tatlı kaşığı kuru maya ile yaptım.ben hamuru için 4,5-5 su bardağı un kullandım.. Hamurun kıvamına göre ayarlarsınız artık..bide özellikle sizi şu konuda uyarmak istiyorum gerçi yorumlarda hatice bahsetmiş ama bence önemli...çikolatalı sosun 1/4 oranında yapsanız bence yeterli ...çünkü ben yukarıdaki tarife göre yaptım bir tencere sosum oldu .ayrıca artıkkları için 5 kase pudingim oldu ...ayrıca sosta 2,5 su bardağı şeker kullandım tadına bakarak damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz..sosun tadında puding tadından farklı değil bence zaman kazanmak açısından yarım paket puding yeterde artar bile bile...bunun dışında sormak istediğiniz birşey varsa yardımcı olurum..
NOT: ilk defa mayalı bir tarif (diğerlerinde başarılıydım artık bundada)deniyorum..teşekkürler haticeciğim %100 harika sonuç veren tariflerin için....

sevgili cagla kanada yorumlarini ozlemistim gorunce sevindim selamlar

merhabalar.. öncelikle başarılar diliyorum.. tariflerinizden istifade edenlerdenim.. alman pastasını az önce yaptım.. yalnız pasta kreması sulu oldu ..resimdeki gibi olmadı.. annenız yumurta koymamış diye bende koymadım..malzemeleri yarıya indirdim.. acaba bundan dolayı sıvı olmus olabilirmi??? basarılar

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)