Arkadaşlarımla Öğlen Daveti
Bulgurlu ve Mercimekli Yaprak Sarma, Açma, Çikolatalı Kolay Kek

Minik Alman Pastaları

Arkadas_pasta

Annem bundan 20 yıl önce Alman pastasıyla meşhur olan arkadaşı  Remziye teyzenin tarifini ablama yazdırmış. Geçen hafta da bu tarifin yazılı olduğu kağıdı bulunca arkadaşlarım için yapıp getirmişti. Bugün nihayet tarifi alacak vakit bulunca bilgisayara aktarabildim. Bu pastanın özellikle hamuru çok güzel oluyor. Annem bizim için kakaolu krema ile hazırlamıştı ama aynı kremayı kakaosuz olarak beyaz da hazırlayabilirsiniz.

Minik Alman Pastaları:

20 adet

Malzemeler:

 • 1kg un
 • 125gr margarin (yumuşak)
 • 1 su bardağı süt
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 30gr yaş maya (veya 2 tatlı kaşığı kuru maya)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım su bardağı ılık su

Hazırlanması:

 1. Ilık su, süt, maya, şeker ve tuzu karıştırarak 1 saat bekletin.
 2. Diğer malzemeleri katıp iyice yoğurun. Hamur 2 katına çıkana kadar mayalanması için bekleyin.
 3. Hamuru merdane ile 1 parmak kalınlığında açıp (hamur çok ince olmasın) su bardağı ile daireler kesin. Kestiğiniz hamurları yağlanmış tepsiye dizip yarım saat tepside mayalandırın.
 4. 200C kızgın fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkartıp soğuttuktan sonra ekmek bıçağı ile ortasını kesin ve krema torbası ile (krema torbası yoksa buzdolabı poşetinin ucunu kesip kullanabilirsiniz) kremasını doldurun.
 5. Üzerine elekle pudra şekeri eleyin.

not: artan hamur parçalarıyla açma veya paskalya yapabilirsiniz...

Kakaolu krema:

Malzemeler:

 • 1lt süt
 • 1/2lt. su
 • 1 su bardağı un
 • 500gr toz şeker
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 125gr margarin
 • 2 yumurta

Hazırlanması:

 1. Yumurta, un, şeker ve kakaoyu iyice karıştırın. Süt ve suyu ilave ederek ateşin üzerinde karıştırarak pişirin. İneceğine yakın yağını ekleyip iyice karıştırın. Üzeri kurumasın diye ara sıra karıştırarak soğutun.

not: annem yumurtayı eklemeden yapmış, bir de sıcakken krema akışkan olabilirmiş ama soğuyunca tam kıvamını yakalıyormuş...

Comments

Akşam eve gidince hemen yaptım alman pastacıklarını. ölçüsünü yarım yaptım 15 tane falan çıktı. sosunu kaaosuz ve yumurtasız yaptım. bu arada ilk önce 1 saat beklettiğimiz kısım var ya ben 20 dakika falan beklettim. çok güzel oldu . ,iş yerine getirdim herkes severek yedi. teşekkürler. Sadece içindeki sosu biraz daha lezzetli hale getirebiliriz.mesela sade sosa muz çok yakışır bence.

haticecim cok tesekkurler yine harikalar yayartmissin allah razi olsun simdiden tatmis gibi oldum en kisa surede denicem fin.yasemin

ben de denedim her haftasonu eşimin arkadaşlarına diğer alman pastası tarifini yapıyordum pişmesi kremayla sunumu dahil herşeyiyle yarım saatimi alıyordu bunuda denemek istedim bir kere çok vakit çok emek ve çok malzeme gidiyor alınan sonuç ise öyle aman aman güzel bişey degil kremasını diğer alman pastasının kremasının 2 katını hazırladım yinede ekmeği arttı ekmek diyorum çünkü artanları ertesi gün kahvaltıda yedik bak öyle güzeldi fena sayılmazdı ama sanırım pasta olarak tekrar yapmam yukarıda bir yorumda da dendiği gibi bizim damak zevkimize pek uymuyor belki az şekerli daha çok ekmek arası krema sevenler için olabilir yaptıktan sonra ekmeğinin tadına bakınca aklıma geldi yeni yapacaklara belki fikir verir hazır hamburger ekmeğinin içine ister bu kremayı istersenizde diğer kremayı yapın bol pudra şekeri serpin çok bişey kaybetmezsiniz hatta zamandan malzemeden ve emekten tasarruf etmiş olursunuz benden söylemesi...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)