Arkadaşlarımla Öğlen Daveti
Bulgurlu ve Mercimekli Yaprak Sarma, Açma, Çikolatalı Kolay Kek

Minik Alman Pastaları

Arkadas_pasta

Annem bundan 20 yıl önce Alman pastasıyla meşhur olan arkadaşı  Remziye teyzenin tarifini ablama yazdırmış. Geçen hafta da bu tarifin yazılı olduğu kağıdı bulunca arkadaşlarım için yapıp getirmişti. Bugün nihayet tarifi alacak vakit bulunca bilgisayara aktarabildim. Bu pastanın özellikle hamuru çok güzel oluyor. Annem bizim için kakaolu krema ile hazırlamıştı ama aynı kremayı kakaosuz olarak beyaz da hazırlayabilirsiniz.

Minik Alman Pastaları:

20 adet

Malzemeler:

 • 1kg un
 • 125gr margarin (yumuşak)
 • 1 su bardağı süt
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 30gr yaş maya (veya 2 tatlı kaşığı kuru maya)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım su bardağı ılık su

Hazırlanması:

 1. Ilık su, süt, maya, şeker ve tuzu karıştırarak 1 saat bekletin.
 2. Diğer malzemeleri katıp iyice yoğurun. Hamur 2 katına çıkana kadar mayalanması için bekleyin.
 3. Hamuru merdane ile 1 parmak kalınlığında açıp (hamur çok ince olmasın) su bardağı ile daireler kesin. Kestiğiniz hamurları yağlanmış tepsiye dizip yarım saat tepside mayalandırın.
 4. 200C kızgın fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkartıp soğuttuktan sonra ekmek bıçağı ile ortasını kesin ve krema torbası ile (krema torbası yoksa buzdolabı poşetinin ucunu kesip kullanabilirsiniz) kremasını doldurun.
 5. Üzerine elekle pudra şekeri eleyin.

not: artan hamur parçalarıyla açma veya paskalya yapabilirsiniz...

Kakaolu krema:

Malzemeler:

 • 1lt süt
 • 1/2lt. su
 • 1 su bardağı un
 • 500gr toz şeker
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 125gr margarin
 • 2 yumurta

Hazırlanması:

 1. Yumurta, un, şeker ve kakaoyu iyice karıştırın. Süt ve suyu ilave ederek ateşin üzerinde karıştırarak pişirin. İneceğine yakın yağını ekleyip iyice karıştırın. Üzeri kurumasın diye ara sıra karıştırarak soğutun.

not: annem yumurtayı eklemeden yapmış, bir de sıcakken krema akışkan olabilirmiş ama soğuyunca tam kıvamını yakalıyormuş...

Comments

herkese merhaba
ben bu pastayı denedim kendime güvenemediğim için
yarım ölçü kullandım. ama pek başarılı olamadım.
benim sorunum hamurunun piştikten sonra biraz sert olması ve kremasının içinde çok azmış gibi olması sebebi de kıvamının yoğun olmaması. bilmiyorum nerde hata yaptım ama neyse bir püf noktası varsa tekrar denemek istiyorum.çünkü çok şirin gözüküyorlar
neyse herşey için teşekkür ediyorum bu siteyi hazırlayan herkese....

merhaba hatice abla ben ilk defa yazıyorum sana bir çok tarifini vakit buldukça denedim ama bu minik alman pastaları çok güzel gözüküyor ve hemen yapmak istiyorum fakat şöyle birşey var ben pastalara yumurta koyduğum zaman ve o yumurta kokusu verdiği zaman kimse ağzına almıyor bu pastada yumurta yerine başka birşey kullanabilir miyim yada kokmaması için ne yapmalıyım?

Bende bu pastacıkları cumartesi günü yaptım. Patanelerde satılan Alman pastasının tadını bilenler için hemen hemen aynı tad. Yanlızca un miktarı biraz fazla, hamuru yoğururken kıvamını kendiniz ayarlayarak un eklerseniz daha az un ekleneceğine eminim. Ben 1 kg un kullandım, soğuduktan sonra biraz sert oldular. Tadı hafif tatlı oldu. Zaten gerçekte de bu pasta hafif tatlıdır. Ben tam ölçü yaptım, hamuru çok bereketli, 18 adet pastacık yaptıktan sonra bir adet paskalya çöreği, bir miktarda minik çörek yaptım. Bu hamurdan paskalyada güzel oluyor. Yaptığım pastacıkları ve paskalyanın resimlerini kendi sayfamda yayınladım. Oldukça güzel görünüyorlardı. Yiyen herkes de çok beğendi. Sonuçta un miktarını biraz azaltarak yapılmasını tavsiye ediyorum. ( Asla ekmek gibi olmuyor)Tarifi bize kazandırdığı için de Hatice'ye çok teşekkürler..........

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)