Arkadaşlarımla Öğlen Daveti
Bulgurlu ve Mercimekli Yaprak Sarma, Açma, Çikolatalı Kolay Kek

Minik Alman Pastaları

Arkadas_pasta

Annem bundan 20 yıl önce Alman pastasıyla meşhur olan arkadaşı  Remziye teyzenin tarifini ablama yazdırmış. Geçen hafta da bu tarifin yazılı olduğu kağıdı bulunca arkadaşlarım için yapıp getirmişti. Bugün nihayet tarifi alacak vakit bulunca bilgisayara aktarabildim. Bu pastanın özellikle hamuru çok güzel oluyor. Annem bizim için kakaolu krema ile hazırlamıştı ama aynı kremayı kakaosuz olarak beyaz da hazırlayabilirsiniz.

Minik Alman Pastaları:

20 adet

Malzemeler:

 • 1kg un
 • 125gr margarin (yumuşak)
 • 1 su bardağı süt
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı şeker
 • 30gr yaş maya (veya 2 tatlı kaşığı kuru maya)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • yarım su bardağı ılık su

Hazırlanması:

 1. Ilık su, süt, maya, şeker ve tuzu karıştırarak 1 saat bekletin.
 2. Diğer malzemeleri katıp iyice yoğurun. Hamur 2 katına çıkana kadar mayalanması için bekleyin.
 3. Hamuru merdane ile 1 parmak kalınlığında açıp (hamur çok ince olmasın) su bardağı ile daireler kesin. Kestiğiniz hamurları yağlanmış tepsiye dizip yarım saat tepside mayalandırın.
 4. 200C kızgın fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Fırından çıkartıp soğuttuktan sonra ekmek bıçağı ile ortasını kesin ve krema torbası ile (krema torbası yoksa buzdolabı poşetinin ucunu kesip kullanabilirsiniz) kremasını doldurun.
 5. Üzerine elekle pudra şekeri eleyin.

not: artan hamur parçalarıyla açma veya paskalya yapabilirsiniz...

Kakaolu krema:

Malzemeler:

 • 1lt süt
 • 1/2lt. su
 • 1 su bardağı un
 • 500gr toz şeker
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 125gr margarin
 • 2 yumurta

Hazırlanması:

 1. Yumurta, un, şeker ve kakaoyu iyice karıştırın. Süt ve suyu ilave ederek ateşin üzerinde karıştırarak pişirin. İneceğine yakın yağını ekleyip iyice karıştırın. Üzeri kurumasın diye ara sıra karıştırarak soğutun.

not: annem yumurtayı eklemeden yapmış, bir de sıcakken krema akışkan olabilirmiş ama soğuyunca tam kıvamını yakalıyormuş...

Comments

ben alman pastasını deneyenlerdenim. sonuçtan memnun kaldım tadı hafif kremasını kendim başka bir tarif yaptım.kalan hamuruda kahvaltıda ekmek niyetine yedim. eşimde beğendi. ben bir kaç aydır bu siteyi takip ediyorum müptelası oldum hergün uğramadan duramıyorum.teşekkürler hatice hanım

Merhaba hatice
Sitenize yeni katıldım sayılır.Alman pastasını denedim ama maalesef olmadılar.Hamur hiç kabarmadı.Allahtan yarım ölçü yapmıştım.Çok sert bir hamur oldu.Pişincede içleri hamur kalmıştı.Kuru ve sert bir hamur oldu.Ayrıca krema tarifinizde 500 gr. şeker bana çok geldi.Ben 1 kg. süte 1 su bardağı şeker koyuyorum.Kremayı ben bildiğim gibi yaptım.Pişen hamurları maalesef kuşlara verdim.1 saat kadar neredeyse beklememe rağmen kuşlarda yanaşmadı.Şaka şaka neyse.Sonradan kremayı başka birşeyle değerlendirdim.Ama tabiki emeğime ve malzemelerime üzüldüm.Sonucu garanti olacak tarifleriniz varsa tekrar denemek isterim.

mrb hatice;alman pastasını yaptım ve bütün arkadaşlarımla yedik.herkes çok beğendi.yapımı kolay bir pasta ama mayalanması,kabarması,soğuması derken çok vakit alıyor.pastayı bir gece önceden yapıp,ertesi güne misafirlerime sunucam.bir de arasına çikolata sosu yada çikolatalı puding koymayı düşünüyorum.umarım güzel olur.vakit kazanmak için.bu pastayı herkese öneririm.yapın çok güzel oluyor.senin ve annenin ellerine sağlık.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)