Zülal'in Sofrası
Zeytinyağlı enginar, İç baklalı enginar, Asma yapraklı enginar dolması

Palyaço Külahı

Img_3497

Zülal'in ablası Hilal'in yaptığı palyaço külahlarının asıl tarifi Emine Beder'e ait ama Hilal sadece şekil kısmını örnek alıp muhallebiyi kendi tarifiyle hazırlamış. İşte Hilal'in tarifi:

Malzemeler:
16 tane külah için:

 • 12 adet milföy hamuru
 • 1 litre süt
 • 6 yemek kaşığı nişasta
 • 6 yemek kaşığı şeker
 • 2 poşet krem şanti
 • 2-3 yemek kaşığı file badem

 • süslemek için;
 • çilek,toz yeşil fıstık
 • pudra şekeri

Hazırlanması:

 1. Milföy hamurlarini merdaneyle incelterek yarım santim kalınlığında şeritler halinde kesin.
 2. (pastane malzemesi satan yerlerde satilan) Koni şeklindeki kalıba bu milföy şeritlerini en alttan başlayarak dolayın (Hafif üst üste binecek şekilde sarılması gerekiyor.)
 3. Daha sonra kalıpla birlikte direkt yağlamadan fırın tepsisine koyun. 200 derece fırında hafif kizarana dek pişirin. (Piştikten sonra soğuyana kadar kalıptan çıkarmayın).
 4. Muhallebisi için sütü, şekeri, nişastayı bir kaba alıp karıştırarak kısık ateşte pişirin. Piştikten ve soğuduktan sonra 2 poşet krem şantiyi toz halinde ekleyerek blendırla karıştırın. En son 2 yemek kaşığı file bademi elinizle biraz ufalayarak muhallebiye ekleyin ve kaşıkla karıştırın.
 5. Külahları sırayla bardaklara diklemesine koyarak içlerini şanti sıkacağına doldurduğunuz muhallebiyle doldurun. (dilerseniz içlerine de meyve parçacıkları da koyabilirsiniz.)
 6. Servis tabağına almadan önce  üzerlerine pudra şekeri serpin,içlerine toz fıstık ve çilek parçası koyarak servis tabağına alın.

Comments

mrh hatice hanım hoş görünüze sığınarak bu tarifle ilgili küçük bir önerim olacak hazır koniler yerine yağlı kağıttan hazırlanmış külahlar kullanlabilir.bu külahları mayalı hamur tarifi(iç malzeme piştikten sonra konuluyor )için kullanıyoruz

Güzel Tarif Blogumda Yayınladım:)

İyi günler sitenizi çok beğenerek takip ediyorum.Birçok tarifinizide uygulamış bulunmaktayım.yalnız palyaço külahlarını yapamadım hamur kalıplara yapıştı ve çıkmadı.Ayrıca bazıları pişerken koptu nedenini söylerseniz sevinirim.
not :külahlar kuru idi ayrıca hamuru açarken un veya nişasta kullanıyormusunuz merak ettim teşekkürler

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)