Edirne
Portakal Ağacı Tatilde!

Fırın Poşetinde Limonlu ve Otlu Tavuk

Ayşe İkbal'i geçen cumartesi sabahı saat 4.30 gibi hastaneye götürdüğümüz için gazete yazısını yazmak bugüne kaldı. Biz acemi anne-baba ateşlendiğini görüp epey bir telaş yaptık ama çok şükür ciddi bir şey çıkmadı. Sadece ben onun acı içinde ağlamasına dayanamadığımı fark ettim. Bu birkaç saatin tek eğlenceli yanı doktor odasındaki balıkları görünce ateş içinde bile olsa sevinçten çığlıklar attığını görmekti.

Gazeteye yazdığım tarif:

Fırın Poşetinde Limonlu ve Otlu Tavuk

Malzemeler:

 • 1 adet bütün tavuk
 • 2 adet kuru soğanhalka halka doğranmış
 • 3 adet sarımsak, dövülmüş
 • 4 dal taze kekik
 • 1 limon
 • zeytinyağı, tuz, karabiber


Hazırlanması:

 1. Yemeği hazırlamaya başlamadan yarım saat önce tavuğu buzdolabından çıkartın.
 2. Yarım saat sonra iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın.
 3. Fırını 220 dereceye getirin. 
 4. Tavuğun içine, üzerine ve derisinin altına zeytinyağı sürüp tuz ve karabiber serpin.
 5. Fırın poşetini unlayıp fazla unu boşaltın.
 6. Soğan halkalarını poşete yerleştirin.
 7. Limonu dörde bölün.
 8. Limon dilimlerini, kekiği ve sarımsağı tavuğun içine yerleştirin.
 9. Kanatları altta kalacak şekilde tavuğu fırın poşetindeki soğanların üzerine koyun.
 10. Ağzını bağlayıp ısınmış fırına yerleştirin.
 11. Et iyice kızarana kadar pişirin. 

Comments

s.a. haticecigim siteni tesadüf eseri farkettim severek takip ediyorum yemeklerin davet sofralarin mükemmel....ayse ikbal insallah hayirli bi evlat olur canim.benimde oglum5 aylik ilk cocugum bilirim o güzel duyguyu.konuyla pek alakali degil ama pogaca hamuru yapiyorum ilik sütle maya kabartma tozu yogurt seker v.s.tarifi ttam yapiyorum kabariyoda ama pisince cok sert oluyolar üzerlerinede yumurta sarisi yogurt v,s, koyuuyorum ama nafile sence neden böyle oluyo bir fikrin varmi canim bilgilendirirsen sevinirim..

Merhaba, Sevgili Ayşe İkbal' e geçmiş olsun öncelikle. Çok iyi anlıyorum yaşadıklarını. Ben bir hekim olsam da oğlumun ilk ateşlendiğindeki telaşımı ve endişemi anlatamam.
Canım kuzum şu an 8 aylık. İlk 6 ay sadece anne sütü verdim. Üstelik 4. ay dolduğunda işime geri döndüm. Hamdolsun gelişimi iyi. Hala anne sütü temel gıdası olacak şekilde ek gıdaları veriyorum. Hem çalışıyor olmak hem anne sütüne ısrar etmek zor ama çok güzel. Çalışan annelere tavsiyem fırsat buldukları her an sağmaları ki süt salgılanması devam etsin. Bebek ne kadar çok emerse ( ya da sağılırsa) süt o kadar fazlalaşıyor. Tabii ki sıvı tüketimi ve yeşil sebzeler de çok artırıyor. Sütümün azaldığı zamanlar bir bakıyorum ki o gün daha az sıvı gıda almışım ya da terlemekle yorulmakla daha fazla kaybetmişim. Hemen aldığım sıvıyı artırınca sütümün arttığını gözlemliyorum. Bunları tıbbi bilgilerimden ziyade deneyimlerim olduğu için paylaşmak istedim.
Umarım tüm bebekler anne sütüyle beslenip sağlıklı olurlar.
Bu arada yeni köşen çok güzel olmuş. Takip ediyorum ve okurken hep tatlı bir gülümseme ile seni ve bebeğini hayal ediyorum, sanki oğlumla kendimi görüyorum. Tüm paylaşımların mutlu ediyor bizi. Sonsuz teşekkürler.
Kandiliniz mübarek olsun. Sevgiyle kalın.
Süheyla

Unfortunately I can't understand what you are writing; hwoever I like to look at your website because the photos are so nice and the food looks absolutely delicious! I wish I were there to try some!

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)