Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

Ellerinize sağlık.
Biz de patates oturtma mı diyelim,kolay kızartma mı onu çok severiz.Klasik patates halka halka,yeşil biber , sarmısak ve domates doğranır.Üzerine zeytinyağ ve tuz gezdirilir ve pişirilir.
Bir de annemin irmik tatlısı tarifi var,ondaki tadı hiçbir ttlıda bulamam.3çay b.irmik,4çay b. un,2çayb. şeker,2,5 çay b. süt ve 1 yumurta.Üzerine 1 kilodan 2 çay bardağını içine koymuştuk,artandan şerbet.
Annem öyle 5-6 yumurtalı tarifleri hiç sevmez,çok tasarrufludur.Hani derler ya 1 kilo kıymadan kaç çeşit yemek.Biz tam tüketiciyiz.

benim vereceğim tarifde aynen haticeninki gibi ama ıspanak yerine pazıyla yapıyoruz.hem temizlenmesi kolay oluyor.ayrıca kıyma koymuyoruz birde üzerine sarımsaklı yoğurt ve yağda kızdırılmış kırmızı biber oldumu yemede yanında yat.süper oluyo kesinlikle deneyin.yumurtada koyulmuyor bu arada.

bende severim ve yemeyelide baya olmuştu en kısa sürede yapmalı ama anneminki gibi olmazki en iyisi anneme müracat etmeli:)))
benimde çok basit bir püre tarifim var öyle haşlamaya kabuk soymaya hiç gerek yok
öyleki;patatesleri çiğden soyup halka halka doğruyorsunuz sonra tencerenin dibine biraz su ve zeytin yağ ilave ediyorsunuz kısık ateşte pişiyor birazda dibi tutarsa ama fazla değil daha lezzetli oluyor sonra bir çatal yardımıyla eziyorsunuz hazır.isteyen içine süt vb. ilave edebilir.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)