Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

Ellerinize saglik Hatice Hanim,

Dogrusu ben ispanakli yumurtayi sevmem fakat fotograf cok guzel gorunuyor..
Benim en pahali yemege bile degismeyecegim, annemin yaptigi ve ozellikle yazin bizde cok pisen bir menudur: zeytinyagli barbunya,sehriyeli pilav ve coban salata.. Tabakta sirasiyla pilav,barbunya,yogurt ve salata olmak kosuluyla bayila bayila yedigim enfes bir ziyafettir benim icin..

Bir de yukarida, Yasmur'un mesajinda da belirttigi gibi, annemin firindan aldigi iki ekmek hamuruyla yaptigi ev pizzasidir 2. siradaki favorim..

Merhaba Hatice, siteni sürekli takip ediyorum ama ilk defa yorum yazıyorum. Her hafta mutlaka pişirdiğim bir yemek ıspanaklı yumurta, işyerindeyim görünce canım istedi. Başarılarının devamını dilerim.

merhaba hatice;
Acele yemek denince benim de aklıma ilk gelenler kıymalı yumurta, patatesli omlet, karışık omlet, makarna, sucuk cız-bız, kartol boranı(erzurumlular bilir :)),ıspanaklı yumurta ve tabi ki melemen.

İstinye'deki Emek Kahvesi'nde karışık melemen yemeye başlayalı, bu lezzet benim için acele yemeklerde ilk sırayı almakla kalmadı, kahvaltı yapmak için çok zamanım olan günlerde olmazsa olmazlardan oldu.

Evlerde genelde melemen domates, sivri biber ve yumurtadan yapılır. Ancak bahsettiğim karışık melemene bu malzemelere ek olarak sucuk, salam, rende kaşar da ilave ediliyor.

Yapımıni ise miktarsal olarak değil ama şöyle bir anlatabilirim. Sulu domates tercih ediliyor. 3 iri yumurtaya 1.5 ortaboy domates rendesi karar geliyor. Önce margarini eritiyorsunuz, bir iki tane kıyılmış sivri biberi erimiş margarinde kavuruyorsunuz, ardından domates rendesini ilave edip bir iki kez karıştırıp doğranmış sucuk ve salamı ilave ediyorsunuz(domates rendesinde pişen sucuk ve salam yumuşak kalıyor, sertleşmiyor),altı kısık pişerken bu karışım, ayrı bir kapta yumurtaları iki yemek kaşığı süt ve tuzla çırpıyorsunuz ve ocaktaki karışımızın üzerine ekliyorsunuz. Yumurtalar pişmeye başlarken rende kaşarları ilave edip tavanın üzerini cam bir kapakla örtüyorsunuz,bu aşamada tavanın altı kısık olsun ki yumurtanın dibi tutmasın, kaşarın eridiğini gördüğünüzde altını kapatıp sıcak servis yapabilirsiniz. Sivri biberiniz acı değilse pul biber ilavesi çok yakışacaktır afiyet olsun :)

Bu arada annanem ıspanaklı yumurtayı yaparken ıspanakları haşlar, suyunu süzer ve ıspanakları avucunda sıkardı tamamen suyundan ayırırdı. Ardından sıkıp süzdüğü ıspanakları, ve yemeklik doğranmış soğanı tereyeğı ile tavaya alıp kavurur, tuzla çırpılmış yumurtayı da onlar kavrulunca üzerine ekler iyice karıştırırdı. Mis gibi tereyağı ıspanak ve yumurta kokardı.. Yemek çok az olurdu ama yemeye doyamazdık. Bu da ıspanaklı yumurtanın kıymasız biçimi :). BU tür yemeklerin kandırma potansiyeli de yüksek şu an içten içe melemen tırmalıyor beni ama hayırsılı..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)