Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

Benim yazmayı düşündüğüm tarif dakikada olacak iş değil. Ama yine de yazmak istedim, bu yemeği annemden başkasının yapmasını yakıştıramıyorum bile. Patlıcan ve biberleri soyup, kızartmalık olacak şekilde orta boy doğrayıp, kızartın. Patatesleri de yemeklik olarak doğrayın.Sonra Bir tencerede yağ, soğan kavurup, salça ekleyin.Patatesleri tencereye koyup, suyu ekleyin ve az pişince biber, patlıcanları ekleyin. Gerçekten çok lezzetli. Kırmızı et yiyenler kırmızı et, kıyma katabilir. Ama biz sade seviyoz

benim de en sevdiğim yemeklerden biri yumurtalı taze fasulye kavurması...taze fasulyeleri az su ve tuzla bir de domates doğrayarak haşlıyorsunuz.Ayrı tavada soğanı kavurup fasulyeleri ekleyip biraz kavurup yumurtaları kırıyorsunuz. Biz yumurtaları karıştırarak pişiriyoruz. Tavsiye ederim..

BENİM SİZE VERECEĞİM TARİF BENİM ESİNLENİP UYDURMUŞ OLDUĞUM BİR TARİF BELKİ 50-60 MİSAFİRİME YAPMIŞIMDIR KAPIŞ KAPIŞ YENMİŞTİR. ORJİNAL ADI: PETULA BEN UYDURDUKTAN SONRAKİ ADINI KOYMADIM. 2 KABAK, 1 SU BATDAĞI SÜT, 1 YUMURTA, 1 PAKET KABARTMA TOZU, ALDIĞI KADAR UN, TUZ. İSTEĞE BAĞLI OLARAK KURU NANE, MAYDANOZ V,S. KABAKLARI RENDELİYORUZ DİĞER MALZEMELERİDE EKLEYİP MÜCVER KIVAMINA GETİRİYORUZ. TEK FARK BUNU 1 SAAT BEKLETİYORUZ BU ŞEKİLDE. ONDAN SONRA MÜCVER GİBİ KIZARTIP SERVİS YAPIYORUZ. BÖREK TARZI PUF PUF BİRŞEY OLUYOR. PATATESLE, PEYNİRLE DE YAPABİLİRSİNİZ.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)