Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

Merhaba hatice

Ispanaklı yumurta süper ellerine sağlık. Biz ıspanağı pirinçli yapıp üstüne yoğurt dökeriz. Adı da o zaman Borani oluyor. Kışın en çok sevdiğim yemeklerden biri karnıbahar kızartmasıdır. Karnıbaharı haşlayıp yumurtaya bulayıp kızartırız. Üzerine sarımsaklı yoğurt. Süper olur.

merhaba hatice çocukluğumda yemiştim herhalde yumurtalı ıspanağı.yarın ilk işim ıspanağı yapmak olucakçhatırlattığın için sağ ol

Merhaba ,

Bir göz gezdirince birbirinden güzel öneriler bulduğunuz hatta bir tanesinin "Melemen" tarifi olduğunu gördüm ancak ben bir de bu melemen tarifini okuyun derim.Ev özlemi çektiğimiz üniversite zamanlarda arkadaşımızın yaptığı, yanında anne turşusu ile sunduğu ve küçük bir sehbaya kurulup kendimizden geçercesine ekmek bandırarak yediğimiz bir tariftir.Diğerlerinden farkı renk kırmızı, yumurtalar bulamaç gibi olmaz hafif sulu kalır.Kıvamı tutturuncaya kadar zorlanabilirsiniz ama bir eliniz alıştı mı muhteşem bir lezzet.Şöyle ki...
kuru soğan, biber ve varsa taze kırmızı biber, doğranarak yağda kavrulur,üzerine mümkün olduğunca çok ( mesela 1 sogan- 2-3 bibere ben 4-5 adet orta boy domates koyuyorum)domates kabukları soyulup küp küp doğranarak katılır.Tavanın kapağı kapatılır ve domateslerin ezilip sularını bırakması beklenir, renk verecek kadar varsa biber salcası muhtesem olur, 1 tatlı kaşığı salça konur, su gözünüze az gözüküyorsa, yarım çaybardağı daha su eklenebilir, kıvam iyice oturduktan sonra yumurtalar dağıtılmadan kırılır(4 yumurta)ve yumurta beyazı sebzelere fazla karışmayacak şekilde, beyazlara pişecek yer açılarak, renk bozulmadan, kapak açık olarak pişirilir.Yumurta sarıları ekmek bandırılabilecek bir kıvamda bırakılmalıdır,en son tuz serpilir(1 silme çay kaşığı) ve afiyetle yenir :)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)