Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

merhaba, ıspanaklı yumurtayı bizde severiz, ıspanağın birkaç çeşidini yapıyorum, hepsinin ayrı güzel lezzeti var, sebze yemeklerinden, karnıbaharı çok seviyorum , çocukken pek sevmesemde, şimdi bayılarak yiyorum, muhakkak sizde yapıyorsunuzdur,
tarif şöyle; karnıbaharları çiçek çiçek ayırıp haşlıyoruz, daha sonra tuzlayıp süzüyoruz ,birkaç yumurtayı çırpıp karnıbaharları bulayıp, az yağda kızartıyoruz, üzerine sarımsaklı yoğurdu çırpıp döküyoruz, sonra afiyetle yiyiyoruz

selam hatice;
siten i uzun zamandır takip ediyorum ,birçok tarifini denedim ve hepsi de çok güzel oldu.dün ilk defa yaptığım aşureye herkes bayıldı.teşekkür ederim.ucuz ve pratik yemek deyince benim de katkım olsun istedim.
sivri biberleri doğrayıp az sıvı yağ ile kızartıyorum üzerine 3-4yumurta kırıp karıştırarak pişiriyorum.(tuz,karabiber ekleniyor)ister kahvaltıda,isterseniz her zaman yiyebilirsiniz.ayrıca aynı şekilde biberleri kızartıp üzerine lor peyniri ilave edip de pişirebilirsiniz.baharat serbest.afiyet olsun.

Hatice Hanım,ben yumurtalı ıspanağı,ıspanağı haşlayarak yaparım.Sonrasında robotta iyice çeker,önce doğranmış sucuk
ğu tavada pişirir çekilmiş ıspanakları ekler kavurup haşlanmış bulguru ilave ederim.Sonra çukurlar açarak kişi başı yumurta kırıp pişiririm.Kayseride böyle yaparız sevgiler.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)