Son Dakika Menüsü
Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Comments

merhaba mutfakla ilgili biri olarak sizi takip ediyorum çokda begeniyorum.ellerinize saglık...ben egeliyim ve size çok basit ama müthiş lezzetli bir tarif vereyim.
2-3 bağ ısırgan otu yıkanır ve doğranır.içine 1 yumurta 2kaşık un tuz karabiber ve kırmızı biber eklenir.iyice karıştırılır.çok az yaglanmış tavada önlü arkalı pişirilir..nazillide buna döndürme diyoruz.dileyen yogurt ilave edebilir.pişerken tavanın şeklini alıyor.umarım begenirsiniz.....sevgiler..

tek kişilik ucuz ve pratik yemek için, aynı sebzeden bir kaç çeşit yemek çıkarabilmek gerekiyor:
karnıbahar: haşlanır, bir kısmı yoğurtla, bir kısmı kızartılıp, bir kısmı da kendi suyunda ezilip, yayla çorbasındaki gibi yumurta,yoğurt ve un ile terbiyelenip çorba olarak yenebilir.(yine yayla çorbasındaki gibi yağda biber ve nane de eklenebilir)
kabakta favorim tarifini buradan aldığım, soğan-domates-kabak katlarını karıştırmadan, kavurmadan pişirildiği hoş bir kabak yemeği. Kabak mücveri de kızartırken başında beklemek gerektiğinden bana biraz lüks görünür hep, ben de aynı hamuru içine biraz da yağ (ve varsa evde taze soğan, ince kıyılmış biber, yoksa kuru soğan) katarak fırına veriyorum, üstelik kabakların suyunu sıkmaktan da kurtuluyorum.. eğer sıcak biteceğinden eminseniz içinde beyaz peynir ya da bir ara kat olarak kaşar peyniri de çok yakışıyor. bu sabah bir minik kabağı rendeleyip, normal krep (akıtma) hamurunun içine koydum ve krep gibi pişirdim ince ince, akşamdan kalan bulaşıkları yerleştirdim onlar teker teker pişerken. tek güçlüğü karıştırmak, bir mikser varsa o da sorun değil.
domates suyunu (marketlere satılır 1lt karton kutuda) kavrulmuş unun üzerine dökerek domates çorbası özlemimi gidermişliğim de çoktur.
bir de evde paket altında kalmış peynir, yeşillik..vs ne varsa yumurta ve un ile karıştırıp fırına vermemiz var..(literatürde adı nazlı olarak geçiyor sanırım)
şehre uzak bir evse bizimki gibi, bikaç günlük tost ekmeği ya da bayat ekmekten yapılan yumurtalı ekmeği ise önceden peynirle severdim, avrupada tarçınla da yeniyor.. hem tatlı hem tuzlu yani.
tavuk sote-pilav ikilisi ise yukarıdakilere nazaran daha bir ev yemeği sanırım :)
nişastalı muhallebi tarifini ise ufak bir değişiklikle yapımı zor ve bol yumurtalı krem karamel kıvamına getirdik.. kullandığınız tarifteki şekerin yarısını yakıp karamelize ediyorsunuz, üstüne sütü koyup eritiyorsunuz. nişastayı hemen koymayın, sıcak sütte erimez.. şekerin diğer yarısını ise kavanozunuza geri koyabilirsiniz, karamel nedense normal şekerden daha tatlı geliyor insana. yumurta yok, hafif, karameli homojen dağılmış krem karamel gibi. (daha az karamelden karamelli süt de yapılabilir.)
zeytinyağlı bezelye de pilavla hoş bir ikili olan akşam güzellerinden, bir güzelliği daha var, sabaha kalan yemeği milföy hamuru içinde börek haline getirebilirsiniz.
patlıcanlı gözlemeyi de çok severim ama istanbuldaki gözlemeciler pek bilmiyor.. biber-patlıcan-domatesi tavada çevirip hazır yufkanın içine koyarak gözleme tadı almaya çalışıyorum ben de:)
kışın birçok balık ucuz-pratik-doyurucu ve besleyici.. hele ki balkonunuzda ufak bir ızgara varsa, yoksa fırında soğanlı zeytinyağlı palamut da güzel olur, palamutu ayıklatıp alacağınız için size sadece salata yapmak düşer, ev de kokmaz.
çok uzun yazdım sanırım ama baktım ki yorumlar arasında öğrenci olduğunu ve kolay yemek öğrenmek istediğini söyleyenler çok,ben de öğrenciyken yaptığım kavrulmuş soğana ihtiyacı olmayan yemekleri yazayım dedim.

merhaba Hatice hanım uzun süredir size yorum yazmıyordum Ama bu sefer bende bir öneride bulunmak istedim ıspanaklı yumurtaya rakip olabilecek bir tarifi var ÇİĞBÖREK
tarif için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz
http://aysee26.blogspot.com/2006/05/ibrek.html

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)