2 Kahvaltı & 6 Kuş
Minik Mutfak Gereçleri

Ayşe İkbal'in Yemekleri

Elmaliayseikbal_2 Portakal Ağacı'na son zamanlarda bebek beslenmesi ile ilgili pek çok mail ve yorum geliyor. Ben acemi bir anne olsam da paylaşma ortamı oluşacağı düşüncesiyle Ayşe İkbal'in yemeklerinden biraz bahsetmek istiyorum.

Ayşe İkbal 3.350gr doğduğu günden beri hep aynı büyüme eğrisini takip etti. Ne çok şişman ne de çok zayıf bir bebek kendisi. Sadece 2 ay önceki zor yolculuğumuzda kilo alışı önceki aylara göre azdı. Dönüşte kendime onu iyi besleyeceğime ve düzgün yemeklerle kilo aldıracağıma dair söz verdim. Bizim durumumuzda iş benim motivasyonuma kalıyordu, çünkü hergün farklı birşeyler pişirmek bir süre sonra yorucu gelmeye başlıyordu. Ayrıca neyi az neyi çok yedirdiğimi takip etmek zor oluyordu.

Ben de bunun için bir excel tablosu tutmaya başladım. (resme tıklayıp büyük halini görebilirsiniz.)Excel_2 Bu tabloya her öğlen ve akşam yedirdiğim yemekleri yazdım. Böylece örneğin öğlen yemeklerini sıralattığımda tavuk ve pırasayı az yedirdiğimi akşam yemeklerini sıralattığımda ise tavuk yedirdiğimi ama sadece bir kez pırasa yedirdiğimi ve bu hafta balık yememiz gerektiğini gördüm. Bu bana o gün hangi yemeği pişirmem konusunda fikir verdi.Buzdatavuk Ben daha çok sebze yemeği yaptığım için et veya tavuk haşladığım zaman kalan suyu buz kalıplarında dondurup her çorbaya bu kalıplardan attım.

Sebze çorbası yaparken de içine her seferinde kırmızı mercimek veya şehriye ekledim. Ona özel bebek yemekleri yapmadım ben, çünkü ilk baştan beri bizim yediğimiz yemekleri yemek istiyordu. Sabah kahvaltısı ile öğlen yemeği arasında meyve, ikindi de ise yoğurt veya bir dilim kek verdim (bu öğünü daha çok sevdiğimiz kahvecide havuçlu kek yiyerek geçirmeyi tercih ediyorum aslında). Bir de Ayşe İkbal'i her gün evdeki normal dijital tartıda tarttım. Onun kilo aldığını görmek de iyi bir motivasyon aracı oldu bana. Son kontrolümüze gittiğimizde Ayşe İkbal rekor kilo alışıyla uzaklaştığı büyüme eğrisini yeniden yakalamıştı. Bunlar benim aklıma gelenler, sizler de önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Comments

selam Hatice hanım. Sitenizi uzun suredı takıb ediyorum. Guvendiyim tek yemek sitesi. bebeyiniz için yapdığınız excel belgesi cok guzel olmuş. Ellerinize sağlık. bende kendi bilgisayarıma kayd etdım. 9 aylık bir bebeyim var. beslenmesınde faydalı olacak. Allah razı olsun paylasdığınız için.

Saqolun .
Selam ve dua ile; azeri kardeşiniz nuriye

Merhabalar ben 11 aylık kız çocuğu annesiyim henüz çok taze ve çaylak olabilirim fakat size şöyle bir öneride bulunmak isterim 1. olarak bebeğinizi herzaman yemek masası gibi ona özel olacak şekilde beslememeniz ailece yemek yeme zamanlarında ana öğünlerini vermeniz böylece yemeğe olan şevki dahada artacaktır 2. olarak ona özel yemekler yerine kendi yemeklerinizi çeşitlendirerek sizin yediklerinizden yedirin.. Ben kızımı 6. ayından itibaren hep böyle besliyorum önceleri tatlı gıdaları meyve vs. reddediyordu hiç üstüne düşmedim o kendiliğinden biz yerken sofraya yaklaşıp istemeye başladı..İnanın şimdi doymadan sofradan kalkmıyor bazen artık doysa da ben yemeğe başlasam diye yakınıyorum bile.. Hepinize kolay gelzin çocuk büyütmek zor..

et suyunu marketlerde satılan poşet buzluklara koyduğunuzda daha pratik dondurmuş olacaksınız.üstelik ortalık hiç kirlenmiyor vede poşetleri yırtarak istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.
hatta ben bir dönem çok fazla alınan limonları pozulmasın diye sıkıp buzluğa bu şekilde koydum oda çok işe yaramıştı.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)