Ayşe İkbal'in Yemekleri
Zeytinyağlı Patlıcan Dolması

Minik Mutfak Gereçleri

Kusmandali

2,5 sene önce annemin mutfağını anlattığım yazımda "minik mutfak aletlerini çok seviyorum" demişim. Gerçekten bu aletlere ilgim hala devam ediyor. Kendi mutfağımın dolaplarını da bu aralar anneminki gibi gereçlerle dolduruyorum. Birkaç hafta sonra 1,5 senelik aranın ardından döneceğim iş hayatının verdiği düşüncelerden mi bilmiyorum ama birkaç haftadır çoğu 5 ytl'yi geçmeyen bu aletler beni mutlu ediyor. Belki sizin de ilginizi çeker diye bugün bunları paylaşmaya karar verdim. Üstteki fotoğraf kuşlu peçete veya masa örtüsü mandalları. Geçen sene babam Almanya'dan gelirken anneme 6 tane almış annem de ablamla üçümüze paylaştırmıştı. Bu hafta Tchibo'da görünce bir kutu da ben aldım. (tchibo capacity, cevahir ve metrocity alışveriş merkezlerinde)

Caymasasi

İkinci ürün çay poşeti maşası. Annem ve babam her seferinde ustaca çay poşetini kaşığa sararken benim poşetlerim sarma girişimlerimde hep fincanın içine düşerdi. Paşabahçe'de görünce aldığım bu maşa sayesinde artık düşmüyor.

Zeytinkasigi

Üçüncü ürün yine Paşabahçe'den, zeytin kaşığı. Siyah zeytini zeytinyağı, kekik ve pulbiber karışımından yağ damladı derdi olmadan almamı sağlıyor, en çok da masada duruşu hoşuma gidiyor.

Baharatlik

Dördüncü ürün Ikea'dan minik baharat kavanozları. Aylarca üstüste duran baharat poşetlerinden ve her seferinde aradığım bir şey için çektiğim sıkıntıdan beni kurtardılar.

Yumurtaayirici

Sonuncusu Mudo Concept'den yumurta ayırıcı. Kurabiye yaparken hamurun içine düşen sarılarını kurtarma derdine son. Annem "çok gerekliymiş gerçekten" deyip gülse bile şirin, minik ve 2,5 ytl olması yeterli değil mi?

Comments

merhabalar.Bende Amerikada canim sikildiginda IKEA'ya gidip mutfak araclarini seyretmekten hoslananlardanim.Cok hos seyler var.Bu baharatliklarida orda goruyorum ve alayimmi almayayimmi diye hep tereddut ederim.Almayisimin nedeni cok az baharat aliyor.Ben daha cok soyle buyuk kavanozlari seviyorum.Ama iste zevk ve gorunum acisindan cok guzel ve cici gorunurler hep.Gercekten sunu soyleyeyim bazi tabaklar ve araclar yedigimiz yemegi daha zevkli yapiyor.Mesela guzel bir sunumla misafirlerime davet verdigimde cok memnun olup defalarca tesekkur ediyor, bunun yanisira normal bir servisle sunumda ise normal bir tesekkurle gecistiriliyorum.Belki biraz satafat gibi gelebilir bazilarina ama yasamimizi guzellestiren herseyin bir anlami olmali.Ustelik hem biz hemde etrafimizdaki insanlari yasamayi sevdirmek acisindan guzel bir fikir degilmi?.Seni kutluyorum Hatice cabalarini ,annenin babanin sana kazandirdigi guzel huylarini.Annen seninle gurur duymali bence.Keske bende kizlarimi boyle guzel yetistirebilsem.Birde ev duzenini cok seviyorum.Herseyi nasil surekli duzenli tutma bunu nasil beceriyorsunuz .Bu konularada daha cok yer verirsen sevinirim.zerrin

I'm a big fan of turkish food. I would like to say that if you could write in english too.
I want to learn turkish food

HATİCE HANIM HERŞEY ÇOOK GÜZEL YAAA MAŞALLAH. AYRICA ZAHİDE ,YASEMİN, ELİF YAVUZ PEKMEZ HAKKINDA VERDİĞİNİZ FİKİRLER İÇİN TEŞEKKÜRLER...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)