Ayşe İkbal'in Yemekleri
Zeytinyağlı Patlıcan Dolması

Minik Mutfak Gereçleri

Kusmandali

2,5 sene önce annemin mutfağını anlattığım yazımda "minik mutfak aletlerini çok seviyorum" demişim. Gerçekten bu aletlere ilgim hala devam ediyor. Kendi mutfağımın dolaplarını da bu aralar anneminki gibi gereçlerle dolduruyorum. Birkaç hafta sonra 1,5 senelik aranın ardından döneceğim iş hayatının verdiği düşüncelerden mi bilmiyorum ama birkaç haftadır çoğu 5 ytl'yi geçmeyen bu aletler beni mutlu ediyor. Belki sizin de ilginizi çeker diye bugün bunları paylaşmaya karar verdim. Üstteki fotoğraf kuşlu peçete veya masa örtüsü mandalları. Geçen sene babam Almanya'dan gelirken anneme 6 tane almış annem de ablamla üçümüze paylaştırmıştı. Bu hafta Tchibo'da görünce bir kutu da ben aldım. (tchibo capacity, cevahir ve metrocity alışveriş merkezlerinde)

Caymasasi

İkinci ürün çay poşeti maşası. Annem ve babam her seferinde ustaca çay poşetini kaşığa sararken benim poşetlerim sarma girişimlerimde hep fincanın içine düşerdi. Paşabahçe'de görünce aldığım bu maşa sayesinde artık düşmüyor.

Zeytinkasigi

Üçüncü ürün yine Paşabahçe'den, zeytin kaşığı. Siyah zeytini zeytinyağı, kekik ve pulbiber karışımından yağ damladı derdi olmadan almamı sağlıyor, en çok da masada duruşu hoşuma gidiyor.

Baharatlik

Dördüncü ürün Ikea'dan minik baharat kavanozları. Aylarca üstüste duran baharat poşetlerinden ve her seferinde aradığım bir şey için çektiğim sıkıntıdan beni kurtardılar.

Yumurtaayirici

Sonuncusu Mudo Concept'den yumurta ayırıcı. Kurabiye yaparken hamurun içine düşen sarılarını kurtarma derdine son. Annem "çok gerekliymiş gerçekten" deyip gülse bile şirin, minik ve 2,5 ytl olması yeterli değil mi?

Comments

Merhaba Hatice Hanım,

İşe başlamanız hayırlı olsun. 3 çocuklu çalışan bir anne olarak şunu söyleyebilirim ki:Kolay olmayacak. Allah yardımcınız olsun. Ama şunu da hep hatırlayarak halinize şükredin bence.1 yaşına kadar bebeğinize bakmış olmanız süper güzel bir durum. Ben ilk çocuğum 34 günlükken başlamıştım işe.
Allah yardımcınız olsun.

Bence her kadın evini böyle küçük ayrıntılarla güzel kılma yeteneğine, ilgisine sahip. Ben çok seviyorum bu ayrıntıları. Hem servisiniz göz alıcı oluyor, hem içiniz rahat oluyor, zevkle yapıyorsunuz işinizi. Ben de görümcemin yaptığı bir peçetelikten yapmak istiyorum. Bu streç film kağıtlarını istediğiniz iriliklerde kesiyorsunuz, sonra zevkinize uygun kurdeleleri slikon tabancasıyla kağıta monte ediyorsunuz. Ve üstüne kurdele nakışından yaptığınız bir çiçeği de takın. Görümcem her zamanki gibi becerikliliğini ve yaratıcılığını gösterdi. İyi fikir bence. Bu site çok hoşuma gidiyor.

merhaba hatice,

ust resimdeki mavi tabaklardan benimde var...onlar cok eski tabaklar....sen nereden buldun?bana kayinvalidemin hediyesiydi...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)