Kırmızı Minder
Hafta Sonu

Pratik Akıl Hanım

A98762_su01_fruitcup_l_2

Elif Şafak'ın "Siyah Süt" kitabındaki iç seslerden biriydi Pratik Akıl Hanım. Belki en son okuduğum kitap olduğundan belki de bugünlerde daha pratik olmam gerektiğinden bu karakter ikide bir aklıma geliyor. Benim Pratik Akıl hanımım devamlı konuşup duruyor bu aralar. Dün mesela yarım gün evde olmayı fırsat bilip tüm buzdolabını boşaltıp düzenlerken, mutfakta her şeyi yeniden gözden geçirip nasıl daha kısa sürede yemek yapıp daha düzenli olacağımı düşünürken konuşup durdu içimden.

Sorulara cevap bulmak için internete baktığımda yabancıların pek çok fikir verdiğini okudum. Örneğin bir tanesinde benim gibi akşamları meyve yemeyi unutanlar için boş vakitlerinde tek kişilik meyve salataları hazırlayıp pyrex kaplara koymayı öğütlüyordu. Bir diğeri pazardan alınıp buzdolabında unutulan sebzelerin ömürlerini uzatmanın yollarından bahsediyordu. (Mesela taze soğanlar bir jelatine hafifce sarılıp dolap gözünde saklanmalıymış. Bunlar bana çok lazım gerçekten.) 

Bir de annemden öğrendiklerim var, sebzeleri alınca kendi poşetlerinden çıkartıp buzdolabı poşetine koymak, zaman kazanmak için ıspanakları temizleyip kullanana kadar kağıt havluya sarıp muhafaza etmek, vs.

Öğrenmek istediğim sizin zaman kazandıran ip uçlarınız. Çalışıyor olmanız gerekmez. Zaten anne olmak veya bir evin idaresinden sorumlu olmak dünyanın en mühim işi. Sizin yemek yaparken veya evde herhangi bir işle uğraşırken zaman kazandıran tüyolarınız varsa bu çalışan anne olmaya çalışan yazarla paylaşır mısınız?

fotoğraf: martha stewart

Comments

Merhaba,

Yeni evli bir gıda mühendisiyim. Henüz çocuğum yokken ev işlerine özellikle yemek yapmaya yetişmekte zorlanabiliyorum. Kendime göre bulduğum bir kaç kısa yol şunlar :

- Yüzyılın buluşu dondurulmuş ıspanaktır:) Özellikle hakemli bilimsel dergilerden araştırdım, pazardan alıp dolabınızda pişmen için bekleyen ıspanak marketten aldığınız dondurulmuş ıspanaktan daha fazla vitamin kaybediyor. Ispanağı çözdürmeden tencereye atmalısınız. Soğanı doğrayıp az su ile kırık pirinci kavurduktan sonra o akşam tüketeceğiniz kadar donuk ıspanağı tencereye atıp iki çevirin. İstenmeyen gelişmeler olduğu için ıspanak yemeğinin aynen pilav gibi ikinciye ısınmaz bi yemek olduğunu unutmamak lazım.

- Eşime ve kendime ütü gerektirmeyecek kıyafetler alıyorum.)

- Diyet yaptığımdan ve akşam tv karşısında bişiler yeme isteğini henüz tam olarak içimden koparıp atamadığımdan ya akşam yemeğinde içeceğim çorbayı kahve fincanında yanıma alıyorum ya da havuç doğrayıp kıtır kıtır yiyorum.

- Eşimin yaptığı salata ve yemekleri (gerçekten güzel olduklarında) özellikle ve özellikle göklere çıkartıyorum:))

- Patlıcanları sadece yıkayıp direkt yağlı kağıt üzerine fırında közlüyorum. Ocak batmıyor, başında beklemek zorunda kalmıyorum.

- Yemek yapmak için vakit ayırdığımda birisi bekleyebilecek iki yemek yapıyorum ki ertesi gün işten geldiğimde tek derdim onu ısıtmak olsun.

- Tencerelerin içerisine oturan buharda pişirme sepetlerinde her türlü sebzeyi pişiriyorum, sade yoğurtla güzel oluyorlar, vitaminleri kaybolmamış oluyor. Hatta bu yöntemle yaptığım püre daha güzel oluyor.

Sevgiler.

Arkadaşlar bazı şeyleir yanlış yapıyoruz sanırım. Taze meyve ve sebzeler kesilir kesilmez hemen tüketilmeli.Meyve salatası fikri bana hic cekici gelmedi.Meyveler kesildikten sonra ilk 15- 20 dak. içinde tüketilmeli. mesela besinlerimizden limon, kesildikten yarım saat sonra hicbir degeri yok. Buzlukları da mümkün olduğunca kullanmayın. özellikle sebze yemekleri için. Vücudunuz artık madde yüklemekten başka birşey yapmazsınız. Yazın yaz meyvesi, kışın kış meyvesi tüketin. Mesela kışın domates tüketmek hiç sağlıklı değil, ya da vişneyi.vücut onu tanımıyor ve öğütmek için vücutta acayip enerji tanıyor. bu da organları çok yıpratıyor..

bende burdaki pratik bilgilerin hepsini yapıyorum ayrıca ben karnıyarığı çok severim ve çok ağır olduğu için pek yapmak istemezdim son zamanlarda patlıcanı soyup yumurta fırçasıyla üzerine yağ sürüp fırına veriyorum güzelce pişiyor sonrada kıymayı kendi yağıyla kavurup içini hazırlıyorum elektirikten tasarruf yapmak içinde suyunu kaynatıp fırna sürüyorum çok leziz bir karnıyarık oluyor denemenizi tavsiye ederim

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)