Kırmızı Minder
Hafta Sonu

Pratik Akıl Hanım

A98762_su01_fruitcup_l_2

Elif Şafak'ın "Siyah Süt" kitabındaki iç seslerden biriydi Pratik Akıl Hanım. Belki en son okuduğum kitap olduğundan belki de bugünlerde daha pratik olmam gerektiğinden bu karakter ikide bir aklıma geliyor. Benim Pratik Akıl hanımım devamlı konuşup duruyor bu aralar. Dün mesela yarım gün evde olmayı fırsat bilip tüm buzdolabını boşaltıp düzenlerken, mutfakta her şeyi yeniden gözden geçirip nasıl daha kısa sürede yemek yapıp daha düzenli olacağımı düşünürken konuşup durdu içimden.

Sorulara cevap bulmak için internete baktığımda yabancıların pek çok fikir verdiğini okudum. Örneğin bir tanesinde benim gibi akşamları meyve yemeyi unutanlar için boş vakitlerinde tek kişilik meyve salataları hazırlayıp pyrex kaplara koymayı öğütlüyordu. Bir diğeri pazardan alınıp buzdolabında unutulan sebzelerin ömürlerini uzatmanın yollarından bahsediyordu. (Mesela taze soğanlar bir jelatine hafifce sarılıp dolap gözünde saklanmalıymış. Bunlar bana çok lazım gerçekten.) 

Bir de annemden öğrendiklerim var, sebzeleri alınca kendi poşetlerinden çıkartıp buzdolabı poşetine koymak, zaman kazanmak için ıspanakları temizleyip kullanana kadar kağıt havluya sarıp muhafaza etmek, vs.

Öğrenmek istediğim sizin zaman kazandıran ip uçlarınız. Çalışıyor olmanız gerekmez. Zaten anne olmak veya bir evin idaresinden sorumlu olmak dünyanın en mühim işi. Sizin yemek yaparken veya evde herhangi bir işle uğraşırken zaman kazandıran tüyolarınız varsa bu çalışan anne olmaya çalışan yazarla paylaşır mısınız?

fotoğraf: martha stewart

Comments

Merhaba hanimlar,

Asil en buyuk pratiklik nedir biliyomusunuz? Eslerin(erkeklerin) destegi ve yardimi.Bakiyorum hep kadinlar pratik cozumler ariyor.Nedense calissakta calismasakta hep yuk kadinlara biniyor.Ozelliklede sorumluluk duygulari fazla olan kadinlara...
Benimde pratiklerim, kuru baklagilleri hazir kaynamis konserve kutularinda aliyorum boylelikle kaynatip derin dondurucuda saklama isine gerek kalmiyor.
Hollanda'da yasayan hanimlar,domatesi rendeleyip derin dondurucuya koymayada gerek yok onuda hazir kutularda (blik) aliyorum.Yemeklere ve menemen yapmada kolaylik sagliyor.Bunlar TR de de vardir mutlaka.Ispanagi yine hazir dondurulmus paketlerde aliyorum.Ayiklama yikama derdinden kurtuluyorum.
Daha aklima gelenler sicak su termoslari mesela sabah kahvaltisinda cay poseti icin kullanmaya.Aksamdan termosu doldurun sabah elinizin altinda olsun.Ozellikle belirli bir yasta okula giden cocuklari olanlara. Boylelikle cocuklar kendileri caylarini yapabilirler emniyetle.
Maydonozu oylece posete koyup hava almayacak sekilde iyice baglarsaniz poseti uzun zaman gidiyor.
Esya alirken her seye heveslenip evi olur olmaz seylerle doldurmayin. Cok esya cok is...Daha cok temizligi kolay olacak seyleri secin.Biz esyalara degil esyalar bize hizmet etsin.
Mutfakta yemek yaparken bir yandan yapip bir yandan cikani toplarsak mutfagimiz dagilmaz.
Her gune bir ev isini planlayin. Hepsini ayni gune birakmayin.Boylelikle hafta sonunuz guzel seylere kalir ev temizligi yerine.
Dunyanin en zor mesleginin ne oldugunu hepimiz duymusuzdur bu arada; ev kadini
hele helede bizim kadinlarimiz calissada ev kadini calismasada.
Herkese kolaylik diliyorum...

Ben biri 3 yaşında biri 4.5 aylık iki bebek annesiyim ve kendi işimi yaptığım için ikisinde de 20 gün doğum iznim oldu. Buna rağmen evde yemek yapıyorum. Ahtapot Kadınlar adlı kitabı mutlaka okumalısın. Bu kitapta kendimi buldum. Oradan uygulanabilir bir fikir olarak salata sosunu haftalık yapıp buzdolabına koyuyorum. Salatayı hazırlayınca hemen üzerine dökmek pratik oluyor.
Sos için zeytinyağı, keten tohumu yağı, sirke, limon, hardal (çekilmiş), tuzu mikserle karıştırıyorum.

merhaba ben henuz yapamiyorum deep freeze olmadigi icin ama belki isinize yarar..
pizza, lazanya, borek ve manti yapip buzlugunuza atabilir ve sadece pisirmesini yapabilirsiniz.. lazanyayi sadece firinda peynirini eritirsiniz cunku makarna haslanmis ve icindeki kiyma zaten kavrulmus oluyor. baska ekmek yapip buzluga atabilirsiniz ben oyle yapiyorum cok guzel oluyor hemde ekmeginiz taze kaliyor. sebze hic denemedim buzlukta bir keresinde pirasa atmistim ve yiyemedim cunku cozulunce kendilerini saldilar igrenc olmustu. kofte yapip buzluga atabilirsiniz. benden bu kadar deep freeze alinca bende yapicam simdi dolabimin dondurucusuna sadece etler ve donmus sebzeler dolduruyor zaten.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)