Kırmızı Minder
Hafta Sonu

Pratik Akıl Hanım

A98762_su01_fruitcup_l_2

Elif Şafak'ın "Siyah Süt" kitabındaki iç seslerden biriydi Pratik Akıl Hanım. Belki en son okuduğum kitap olduğundan belki de bugünlerde daha pratik olmam gerektiğinden bu karakter ikide bir aklıma geliyor. Benim Pratik Akıl hanımım devamlı konuşup duruyor bu aralar. Dün mesela yarım gün evde olmayı fırsat bilip tüm buzdolabını boşaltıp düzenlerken, mutfakta her şeyi yeniden gözden geçirip nasıl daha kısa sürede yemek yapıp daha düzenli olacağımı düşünürken konuşup durdu içimden.

Sorulara cevap bulmak için internete baktığımda yabancıların pek çok fikir verdiğini okudum. Örneğin bir tanesinde benim gibi akşamları meyve yemeyi unutanlar için boş vakitlerinde tek kişilik meyve salataları hazırlayıp pyrex kaplara koymayı öğütlüyordu. Bir diğeri pazardan alınıp buzdolabında unutulan sebzelerin ömürlerini uzatmanın yollarından bahsediyordu. (Mesela taze soğanlar bir jelatine hafifce sarılıp dolap gözünde saklanmalıymış. Bunlar bana çok lazım gerçekten.) 

Bir de annemden öğrendiklerim var, sebzeleri alınca kendi poşetlerinden çıkartıp buzdolabı poşetine koymak, zaman kazanmak için ıspanakları temizleyip kullanana kadar kağıt havluya sarıp muhafaza etmek, vs.

Öğrenmek istediğim sizin zaman kazandıran ip uçlarınız. Çalışıyor olmanız gerekmez. Zaten anne olmak veya bir evin idaresinden sorumlu olmak dünyanın en mühim işi. Sizin yemek yaparken veya evde herhangi bir işle uğraşırken zaman kazandıran tüyolarınız varsa bu çalışan anne olmaya çalışan yazarla paylaşır mısınız?

fotoğraf: martha stewart

Comments

merhaba,
sitenizi devamlı takip eden biriyim
sizi çok başarılı buluyorum, devamını dilerim
anneanneniz için allahtan rahmet diliyorum
mekanı cennet olsun
hatice hn mevlid için gelen mevlid şekerlerinin yapımını çok merak ettim
özelliklede tülü nereden alınmış ve nasıl yapılmış
mailime bu konuda kısa bir yazı atarsanız çok sevinirim
saygılar

merhaba hatice hanım bir yerde okumuşdum kendimde bir defa denendim.sebze ve meyveleri uygun bir programda[durulama olabilir]bulasık makinasında yıkaya bilirsiniz.maydonoz soğan meyvelerde güzel sonuç alınıyor.marulda biraz sıkıntı kıvrım yerleri kalabiliyor ama en azından bir kere yıkanmış oluyor.sizede kabaca bir suya tutmak kalıyor.hayırlı cumalar.

Merhaba arkadaşlar,
Sanırım fark edilmemiş. Aynı yorumlar ve fikirler neden tekrardan yazılmış diyorsunuz. Bu yorumların hepsi aynı anda veya bi kaç parça olarak ekleniyor siteye. Yani her yorum yazıldığında hemen sitede gözükmüyor. Bu yüzden burda peşpeşe gelmiş olabilir. Ama kimse bi başkasının ne yazdığını bilememiştir.
Hayırlı günler herkese...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)