Kırmızı Minder
Hafta Sonu

Pratik Akıl Hanım

A98762_su01_fruitcup_l_2

Elif Şafak'ın "Siyah Süt" kitabındaki iç seslerden biriydi Pratik Akıl Hanım. Belki en son okuduğum kitap olduğundan belki de bugünlerde daha pratik olmam gerektiğinden bu karakter ikide bir aklıma geliyor. Benim Pratik Akıl hanımım devamlı konuşup duruyor bu aralar. Dün mesela yarım gün evde olmayı fırsat bilip tüm buzdolabını boşaltıp düzenlerken, mutfakta her şeyi yeniden gözden geçirip nasıl daha kısa sürede yemek yapıp daha düzenli olacağımı düşünürken konuşup durdu içimden.

Sorulara cevap bulmak için internete baktığımda yabancıların pek çok fikir verdiğini okudum. Örneğin bir tanesinde benim gibi akşamları meyve yemeyi unutanlar için boş vakitlerinde tek kişilik meyve salataları hazırlayıp pyrex kaplara koymayı öğütlüyordu. Bir diğeri pazardan alınıp buzdolabında unutulan sebzelerin ömürlerini uzatmanın yollarından bahsediyordu. (Mesela taze soğanlar bir jelatine hafifce sarılıp dolap gözünde saklanmalıymış. Bunlar bana çok lazım gerçekten.) 

Bir de annemden öğrendiklerim var, sebzeleri alınca kendi poşetlerinden çıkartıp buzdolabı poşetine koymak, zaman kazanmak için ıspanakları temizleyip kullanana kadar kağıt havluya sarıp muhafaza etmek, vs.

Öğrenmek istediğim sizin zaman kazandıran ip uçlarınız. Çalışıyor olmanız gerekmez. Zaten anne olmak veya bir evin idaresinden sorumlu olmak dünyanın en mühim işi. Sizin yemek yaparken veya evde herhangi bir işle uğraşırken zaman kazandıran tüyolarınız varsa bu çalışan anne olmaya çalışan yazarla paylaşır mısınız?

fotoğraf: martha stewart

Comments

Merhaba, ben de 7 senedir yurtdisinda yasiyorum...burasi kuzyde bir Iskandinav ulkesi dolayisiyla sebze olarak sadece patates, domates ve salatalik yetisiyor..bu yuzden de cogu sebzeler dondurulmus olarak satiliyor..aslinda Turkiyemizin bereketli bol gunesli topraklarinda yetisen domatesin veya baklanin tadi hicbir zaman olmasa da insanin bunlari kullanmaktan baska caresi yok...eger taze sebze almak isterseniz patlicanin tanesi 1 Euro yani yaklasik 2 YTL..domatesin kulosu 8 YTL...pratik bilgiler konusuna da burdan baslamak istedim..marketlerde akliniza gelebilecek her turlu sebzen ispanak, brokoli, havuc, bruksel lahanasi, yesil fasulye vs.vs temizlenmis ve dondurulmus olarak satiliyor...maydonoz, yesil sogan, feslegen ve dere otu yine dondurulmus olarak satiliyor...soyulmus ve haslanmis patates havuc bezelye kavanozda satiliyor..ayrica tum yemek soslari, makarna soslari, tatlilar sos olarak satiliyor..sadece biraz sutle pisiriyorsunuz..kucuk baget ekmekler yari pisirilmis alip evde firinda 15 dakika pisiriyorusunuz misafir gelmeden..tabi ben ne kadar bu urunleri az kullanmaya calissamda yine de calisan bir ev hanimi oldugum icin bu urunlerden kullaniyorum ve hafta ici yemek hazirlamak cok vaktimi almiyor..ama dedigim gibi taze sebzenin yerini hicbirsey tutmuyor...

bugün tesadüfen bu siteye girdim,daha önce hiç görmemiştim.harika yemek tarifleri ve mönüler hazırlamışsınız,ellerinize sağlık hatice hanım.özellikle ve özellikle dekoratif sofra düzeninize ve yemek süslemelerinize(ayrıca orijinal tabaklarınıza:)) inanılmaz bayıldım!!nekadar güzel yemekler yapılsada,böyle güzel sofralar hazırlayıp ve sunmak ayrı bir meziyet bence.sitenizi zevkle ve beğeniyle takip edicem.ayrıca çok merak ettim bu konuda herhangi bir eğitim aldınızmı?harika sofralar yaratmışsınız çünkü,tekrar ellerinize sağlık!!!
saygılar...

Merhabalar Hatice Hanim,
Ben sitenizi 1-2 yildir izliyorum.Cok ama cok basarili. Size birkac sorum ve ricam var:
1) Digital fotografciligi ogrenmek isteyenlere ,sifirdan baslayarak yol gostern iyi bir kitap biliyor musunuz?Turkce ya da ingilizce olabilir.
2)Begendigimiz tarifleri arkadaslarimiza e-mailleyebilecegimiz otomatik bir e-mail sistemi kurulabilir mi?Teknik olarak zorlugundan emin degilim,Eger mumkunse ...
3) Sitenizin icinde, favori tariflerimizi toplayabilecegimiz bir dosya acabilmek guzel olurdu,tabi bu da mumkunse..
Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkurler,Selamlar
Sibel

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)