Sofradaki Anadolu
Cumartesi Kahvaltısı

Çift Çekirdekli Ekmek

Ciftcekirdekliekmek

Ekmek makinam son 2 senede çok az gün yüzü gördü. Çoğunlukla dolapta durdu, ta ki annemin mutfağına geri dönüş yapana kadar. Annem ben bekarken hiç kullanmadığı makineye yeni merak salınca benim makineye de gün doğdu. Bu sayede onlara her gittiğimde birbirinden lezzetli ekmekler yemeye başlayınca ben de kendime yeni bir makine aldım. Uzun aradan sonra ilk denemem ise beyaz ekmek tarifine eklediğim kabak ve ay çekirdekleri ile yaptığım ekmek oldu.

Aşağıdaki tarif sitedeki diğer ekmek makinesi tariflerinin olduğu kitaptan, siz dilerseniz asıl tarife uyup çekirdek eklemeye bilirsiniz veya onların yerine ceviz, zeytin vs. eklersiniz.

Gelecek program: poğaçalar, karışık (fırında) kızartmalar ve taze bezelye tarifleri...

Çift Çekirdekli Ekmek:

Fotoğraftaki boyutlar biz 2,5 kişi olduğumuz için küçük ekmeğe göre yapıldı, ben orta boy ekmek ölçülerini yazıyorum.

Malzemeler:

 • 1 + 1/3 (üçte bir) bardak su
 • 4 + 1/2 (yarım) bardak un
 • 1 + 1/2 (yarım) çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı toz instant maya
 • 2 yemek kaşığı iç kabak çekirdeği
 • 2 yemek kaşığı iç ay çekirdeği

bardak ve kaşık ölçüleri ekmek makinesinin bardak ve kaşığına göredir.

Hazırlanması:

 1. Makineye suyu koyun. Unu sıvıların üzerini tamamen kaplayacak şekilde serpin.
 2. Tuz, şeker ve tereyağını kabın farklı köşelerine koyun. Unun ortasını hafifçe açarak (ancak suya ulaşmayacak şekilde) mayayı ortaya dökün.
 3. Normal ekmek pişirme konumu (1.ayar), medium crust, 1.5 lb ağırlığını seçin. İlk bip sesinde (yaklaşık yarım saat sonra) çekirdekleri ilave edin. Yaklaşık 3 saat sonra kabıyla beraber ekmeği makineden alın. Biraz soğuduktan sonra kabından çıkartın. (Soğumadan keserseniz ekmeğiniz ufalanabilir.)

Comments

TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİR EKMEK YAPMA MAKİNESİ VARMI.

merhaba haticecim bende senin yaptığın güzel ekmeklerden heveslenerek delonghi ekmek makinesi aldım yalnız Türkçe kullanma kılavuzu çıkmadı 12 programı varmış bende neyi nasıl pişireceğimi biemiyorum aldığım mağaza getirmeye çalışırız dedi ne zaman gelir meçhul çevremdede delonghı kullanan yok çok rica etsem bana biraz bilgi verirmisin allaha emanet ol bu arada minik kızına çok geçmiş olsun ,,,

slmmmm hatıce artık yenı yemek lutfennnn....:) sabırsızlıkla beklıyorummmmmmm...... bu hafta sonuna mısafırlerım var tum aıle bızde olucak kaynanamlar annemler gorumceler kardesler herkesss yanı kısaca..sen boyle bı mısafır kalabalıgında nasıl bı menu yapardın bıras fıkır verırmısın lutfen cok kararsız kaldım cunku..3 gundur bakıyorum sıteye ama en gusel sofranın hangısı olacagına karar veremıyorum..bana bı menu tavsıye edermısın beklıyorumm..sevgıyle kal hoscakal

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)