Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

yıllardır sitenizin takipçisiyim. size minnettarım. birçok yemeğimi sitenizden yaptım.
bu çorba da harika.
elinize emeğinize sağlık
sevgiler
Gamze

merhaba hatice bilgisayarın başına geçince otomatikman siteni açıyorum.siteni,yemeklerini çok beğeniyorum hem çalışıp hemde bu yemekleri nasıl yetiştiriyorsun geceleri uyumuyormusun yoksa. ciddi soruyorum çünkü ben vakit konusunda acayip sorunluyum hiçbişeyi tam gönlüme göre yetiştiremiyorum benimde 3 ve 6 yaşlarında iki kızım var.onlarla ilgilenmek zaten saatlerimi alıyor neyse önerin varsa bekliyorum yada böyle bir sayfa açabilirsin konu da şu- anneler hem çocuk hem iş hemde ev üçlüsünün içinden nasıl başarıyla çıkabilir -öneriler ve pratik önlemler sevgiler...

Uzun süredir sitenizi takip ediyorum.Birçok yemeği ve pastayı sayenizde öğrendim.Çok teşekkürler. Bu çorbayı yaparken yoğurdu ılıtıp yavaş yavaş çorbaya eklememe rağmen, çorba kesik kesik oldu. :( Bunun olmaması için ne yapmalıyım? yoksa bu normal mi?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)