Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

Merhaba Hatice abla,
Çorba tarifini en kısa zamanda deneyeceğim. Çok lezzetli gözüküyor. Bende Mine hanıma katılıyorum. Daha önceki tasarımda olan arşiv bölümünü buraya da ekleyebilir misin. İnan bize çok yardımı oluyor. (Çalışan bayanlar için zaman açısından)
Öpüyorum seni Kolaylıklar diliyorum :)

merhaba bende akşama yapıcam bu çorbayı çok severim zaten.sizden bir ricam olacak mikrodalga fırına heves ettim ve aldım ama ne için nasıl kullanacığımı çok iyi bilmiyorum kumpir ve ıslak kek denedim harika oldu ama başka şeylerde denemek istiyorum bu konu içinde bir başlık açarsanız paylaşımlarımız olur diğer okurlarla.birde mesela bayat ekmekleri nasıl değerlendiririz evde nasıl daha tasarruflu oluruz artan yemekleri nasıl değerlendiririz gibi konular tek başlıkta toplanır ve yorumlar burdan devam ederse okuması daha keyifli oluyor.ilgilenirseniz memnun olurum.

benim de sıklıkla yaptığım bir çorbadır.ellerine sağlık hatice

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)