Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

Merhaba hatice,
Bu çorba için süzme yoğurtta kullanabilirsiniz.özellikle yağlı yoğurtla çok güzel oluyor.Yoğurdun içine 1 çorba kaşığı tepeleme un koyuyorum.Çorbanın üzerine tereyağda öldürülmüş yeşil soğanı sos olarak dökebilirsiniz. Çok besleyici bir çorbadır.

Merhaba Hatice;çorbanın görüntüsü kadar tadıda eminim güzeldir,ellerine sağlık.Mercimekli kesme çorbası yaparım ama yoğurtlu hiç denemedim ama ilk fırsatta deniyeceğim.Bu aralar değişik çorba arayışları içindeydim,minik kızımın ilk kez deneyeceği tatlar var ve onları birşekilde sevdirmeliyim ona.Seninle aynı duyguları paylaşıyoruz bu konuda,umarım ilerde yemek seçmezler.

selamlar gercekten cok hos görünüyo bende bi yeşil mercimek hayranıyım ellerinize saglık bende kızım için en kısa zamanda denicem ...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)