Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

merhaba hatice hanım,
ellerinize sağlık çorbanız diğer yaptıklarınız gibi harika görünüyor,ben Erzurumluyum ve bildiğim kadarıyla bu çorba yöremize ait,Erzurumda hala çok yapılıyor,Selçuklular zamanından kalan yemeklerden ve severek tüketiyoruz fakat bizdeki tutmaç çorbası tarifi biraz farklı sizle paylaşmak istedim,malzeme:1 su bardağı tutmaç(sadece yumurta,un ve tuzla hamur yoğrulup ince yufka açılır küçük kareler halinde kesilir),2 su bar.yoğurt,3 yemek kaşığı ayran(ayran:Yoğurt yayığa konulur. Yağı alınır. Ayran haline gelmiş yoğurt karıştırılarak kaynatılır. Sonra ocağın altı söndürülür. Soğuyuncaya kadar tekrar karıştırılır soğuduktan sonra yaklaşık 1 hafta kazanlarda iyice ekşiyene kadar bekletilir. Bu bekletme sırasında ayranın üst kısmında bir su oluşurmuş bu su oluştukça alınır. 1 hafta sonunda ayran süzme torbalarına boşaltılır. Torbalar bir yere asılarak süzülmeleri sağlanır. Macun gibi oluncaya kadar süzülme tamamlanıp, süzme torbasından çıkarılır. Tuzlandıktan sonra bidon veya küplere basılır ve ihtiyaç oldukça ayran çorbası,tutmaç çorbası gibi çorbalarda kullanılır)2 su bardağı su da ayran bekletilir karıştırılır,yoğurt eklenir çırpılır beklemeye konulur,tencereye çorba miktarı için gerekli suyun yarısı konur kaynamaya başlayınca yağsız kıyma,tuz ve az karabiberle yoğrulan köftelikten küçük küçük köfteler yapılır una bulanır süzgeçte sallanır fazla unu atılır,kaynayan suya önce tuz,köfteler biraz kaynayıncada tutmaç dökülür makarna gibi hamurlar pişmeye yaklaşınca hazırladığımız yoğurtlu karışım kaynayan çorbaya süzgeçten geçirerek yavaş yavaş karıştırılarak dökülür,kaynadığında tadı kontrol edilerek altı kapatılır,ayrı bir tavada sohariç dediğimiz sos hazırlanır:1 baş soğan çok küçük küpler halinde doğranır,2 yemek kaşığı tereyağında pembeleşinceye dek çevrilir taş nane dediğimiz nanemizden(yoksa normal nanede olabilir ama bunun lezzeti çok özeldir)katılarak biraz kızdırılıp çorbanın üztüne dökülür,hafif karıştırılarak servis edilir,birde yöremizin erişte çorbası vardır,onda ise yeşil mercimek,köfte,erişte,sohariç ama içine pulbiber konulmuş olarak yapılır,yoğurt katılmaz o da çok lezzetlidir,çalışmalarınızda kolaylıklar diler,bebeğinizle sağlıklı uzun ömür temenni ederim,hoşçakalın...

slm valla bugun yemegin yanina ne corbasi yapsam diye dusunup duruyodum bu tarif ve resim super gorunuyo kesinlikle denemeyi istiyorum zaten yesil mercimek diyince gerisi tamam kesinlikle cok lezzetli bir corba olacagindan eminim. Ben denedikten sonra size yine bilgi veririm. bu arada siteyi yeni kesfettim ve bundan sonra hep buralarda olacagim tarifler icin tesekkurler.

Çorba çok nefis aynı zamanda da çok besleyici.Bende yeşil mercimeği başka türlü pişiriyorum arzu eden olursa anlata bilirim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)