Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

merhaba,
yaklaşık 1 yıldır takip ediyorum sitenizi.Tarifleriniz,sunumunuz,araştırmalarınız takdire değer.Ancak iş hayatına başladığınızdan beri yazılarınızda,tariflerinizde eski kaliteyi göremiyorum.Artık sırf yazmış olmak için yazdığınızı düşünüyorum siteye.Sırf boşlamamak için.En son "ot güzellemesi" ni görünce,pes dedim.Evdeki otları yağda soteleyip üstüne yumurta kırmışssınız.Sonra da süslü püslü bir isim koyup,şık bir fotoğraf çekimiyle yerini almış sitenizde.Bu da yetmezmiş gibi 30küsur yorum yapmış "hayran kitleniz".O yemeği ben eşimin önüne koysam heralde 2. kaşığı almaz.Ya da herkesin bildiği sıradan bir balık ızgara,yine makyajlanıp yer almış sitenizde.
Belli ki artık çok yoğunsunuz.iş hayatının yoğunluğu,eve gelince kızınızla kaliteli zaman geçirme çabası.Belli ki artık eskisi gibi vakit ayıramıyorsunuz yemeklere,yen tariflere,davetlere.Neden biraz ara vermiyorsunuz?Sırf yazmış olmak için yazmak ne kadar doğru sizce?Ne çıkar bir kez de "mükemmel" olmasanız?!portakalağacı tadında kalsa daha iyi olmaz mı..?

sevgili hatice doğum günün kutlu olsun...Allah uzun sağlıklı huzurlu bir ömür nasip etsin sana kızınla ve eşinle....öpüyorum seni...
www.birseninmutfagi.blogspot.com

Hatice merhaba;


Doğum günün kutlu olsun.Sana eşinle ve kızınla çok güzel bir hayat diliyorum.herşey gönlünce olsun.Bu arada yaşıtız.Fakat sen benden 10 ay küçüksün.

Öptüm

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)