Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

TUBA HNM merhaba.Hoşlanmadığınız bir siteyi takip etmek mecburiyetinde değilsiniz.Bunun yanında insanların heves ve heyecanlarını kırma lüksünüz de yok.Bir fincan kahve resmi bile olsa ekranda ki bir insanın emeği vardır onda.Umarım bunun bilincindesinizdir.Biz sizden çok daha uzun süredir takip ediyoruz siteyi ve bu haliyle de mutluyuz.Sizi tatmin eden başka uğraşlar bulabilirsiniz.

Merhaba zannedersem Ezgi Hanımdı çorbanın yoğurdunun kesikkesik olduğunu söylemiş.Şayet yoğurdu çorbaya koymadan önce bir çorba kaşığı kadar unu yoğurda yedirip hafifte sulandırırsa bu sorunda ortadan kalkar.

annem bu çorbeyı yapar, ama mercimeksiz olarak.adına da yoğurtlu erişte çorbası diyor doğal olarak.ben onu da çok beğeniyodum.eminim bu da güzel olmuştur.bu akşam yemeği için deneyeceğim.pratik görünüyor.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)