Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

merhaba.. siten gerçekten cok iştah kabartıyor. kızının kuru bamya yemeği yediğinden bahsetmişsin. yaşı küçük biliyorum. bu yaşlarda doktorlar bamya, bakla ve patlıcan önermiyorlar..aklında bulunsun. sebze bile olsalar fazla toksik madde barındırdıkları için sanırım..

sevgili hatice..
bu siteyi farklı yapan sanırım birçok şeyin harmanlanmış olması.Sözgelimi kendini açma sanan poğaçalar olması,otların kardeşliği ve birlikte türküsel bir tını olmaları..hepsine vesile olmak senin için büyük keyif olmalı.Başkalarını bilemem ama siteye konulanlar gündelik hayattan da olsa onlara herkes gibi bakmamak sözgelimi çiğdemsi o çiçeğin fotosunu çekmişsin her gün gelip geçtiğim yollarda ona benzer mor renkte sadece taç yaprakları olan bir çiçek var-görmeni isterdim,
tüm bunlar çok zevkli işte.yoksa portakallı ördek yapmak isteyen eminim daha farklı kaynaklar bulmakta zorlanmayacaklar.
seni sadeliğinle seviyoruz..

merhaba Hatice,

Dun Atlanta'daki bakkalda tutmac corbasini gorunce (Knorr marka hazir corba), nerdeyse ciglik attim ve hemen aldim, eve gelince de yaptim, hatta bugun oglen yemegim de bu corbaydi. Hazir corba olmasina ragmen cok guzeldi, icinde gercek mercimek ve eriste vardi, ve sarimsak vardi, onu eklemek istedim. Corbaya cok guzel bir tat vermis, ben biraz sut ve su ekleyerek pisirdim. Benim gibi eve gec saatte ulasanlara tavsiye edilir...

muhabbetle

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)