Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

merhaba,
annem bu çorbayı sarımsaklı yoğurtla hazırlıyor. Ayrıca erişte değil evde hazırladığı minik kare hamurları kullanıyor. Hamurların yarısını mercimekle haşlayıp diğer yarısınıda tereyağda kavurup kıtır kıtır kıpkırmızı olunca çorbanın üzerine yerken dökerek servis yapıyor. O kıtırları çorbanın içinde yemek çok güzel tavsiye ederim:)

maalesef ben de tuba hanımla aynı görüşteyim

Merhabalar ben sitenin eski takipçisiyim ama ilk defa yorum yazıyorum çünkü tarifi geçen tutmaç çorbası Bingöl yöresine ait bir çorbadır. Tarifi verilene benzer ama biraz daha farklıdır. Öncelikle 2 su bardağı yoğurda 1 yemek kaşığı un 1 adet yumurta biraz tuz ilave edip sulandırılır ve karıştırıa karıştıra kaynatılır. Başka bir yerde haşlanmış olan yeşil mercimekler içine eklenir. Biraz daha kaynatıldıktan sonra bizim tutmaç dediğimiz kare erişteler de içine atılır. Bu sırada küçük bir tavada tereyağında kekik ve pul biber kızdırılır. Bir yada iki diş sarmısak da kaynayan çorbaya dövülerek eklenir. Kızdırılan yağda üzerine dökülünce hem görsel olarak hem lezzet olarak doyum sağlayan bir çorba olur. İçinde ki malzemeler sayesinde de besin değeri çok yüksektir. Bu tarifi Süzme yoğurtla veya et sularıyla da deneyebilirsiniz. Ayrıca içine nohut, kavurma gibi eklemelerde yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)